Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) wzrósł dziś w ciągu niespełna dwóch minut o niemal 80 pips. Była to relacja na doniesienia o tym, iż Wielka Brytania nie zamierza zrywać negocjacji z Unią Europejską. Obie strony mają kontynuować wysiłki na rzecz osiągnięcia porozumienia w sprawie ich przyszłych stosunków nawet po upłynięciu obecnego deadline’u.

  • Boris Johnson zmierza kontynuować negocjacje z UE
  • Kurs funta zyskuje w reakcji na spodziewane porozumienie

Wielkiej Brytanii zależy na porozumieniu z UE

Osoba z bliskiego otoczenia Borisa Johnsona, która przez wzgląd na prywatny charakter rozmów chce pozostać anonimowa przyznała, że brytyjski premier ma podjąć decyzję dot. ewentualnego zakończenia rozmów z UE po zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie. Wskazała ona jednak, że urzędnicy wciąż uważają, że porozumienie z UE jest możliwe do osiągnięcia, jeśli tylko obie strony wejdą w najbliższych dniach w okres intensywnych negocjacji.

Przypomnijmy, że aby umowę handlową można było wprowadzić w życie przed końcem okresu przejściowego, tj. do końca roku, porozumienie powinno zostać podpisane najpóźniej jutro (czwartek, 15 października).

Jeszcze do niedawna wydawało się, że negocjacje zostaną przerwane, jednak Wielka Brytania ma chyba nadzieję, że nie wszystko jeszcze stracone.

Kurs funta coraz wyżej 

Reakcja rynku na tę informację była natychmiastowa. Notowania pary walutowej GBP/USD wzrosły bowiem w ciągu niespełna dwóch minut o blisko 80 pips. Mimo, że większość tych wzrostów szybko została zdławiona, to jednak w kolejnych minutach aprecjacja GBP jest kontynuowana.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD M1

Warto w tym miejscy przypomnieć, że jeszcze do niedawna, Boris Johnson groził, że zerwie negocjacje jeśli do czwartku nie uda się osiągnąć wyraźnego postępu.

Z cytowanego przez Bloomberg projektu klauzuli wynika, że przywódcy UE mają stwierdzić podczas dwudniowego szczytu, że “postępy w kluczowych kwestiach będących przedmiotem zainteresowania Unii nadal nie są wystarczające do osiągnięcia porozumienia”.

Reuters donosi jednak, że choć porozumienie będzie trudne do osiągnięcia, to nie jest to niemożliwe. Ekonomiści obawiają się, że brak porozumienia z UE może kosztować brytyjską gospodarkę nawet 1,5 proc. PKB a w kolejnych latach spowolnić wzrost gospodarczy o 0,2 pkt proc.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here