Naga MarketsPandemia koronawirusa doprowadziła do największego od wielu lat kryzysu gospodarczego. Z opublikowanych dziś o poranku danych wynika, że brytyjska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale bieżącego roku aż o 2,2 proc. Chcąc przeciwdziałać dalszej zapaści, brytyjski premier zamierza zintensyfikować inwestycje, by w ten sposób pobudzić wzrost gospodarczy.

  • Wielka Brytania ma plan jak wyjść z kryzysu
  • Inwestycje infrastrukturalne mają pobudzić wzrost gospodarczy
  • Zwiększenie zadłużenia to nie problem
  • Bezrobocie może wzrosnąć do poziomu niespotykanego od lat 80. ubiegłego wieku

Johnson zapowiada zwiększenie inwestycji rządowych 

Bloomberg wskazuje, że Boris Johnson ma w trakcie dzisiejszego wystąpienia zobowiązać się do zwiększenia o 5 miliardów funtów (6,2 miliarda dolarów) inwestycji w drogi, szkoły i szpitale oraz opublikowania strategii kolejnych wydatków, jakie rząd zamierza zrealizować na jesieni. Ma on także przyznać, iż zrównoważony budżet będzie musiał poczekać, gdyż obecnie najważniejsze jest pobudzenie gospodarki do ponownego wzrostu.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Będziemy budować, budować, budować. Budować lepiej, budować bardziej ekologicznie, budować szybciej i to w tempie, jakiego wymaga ta sytuacja. Potrzebny jest “Nowy Ład” i rząd, który jest potężny i zdeterminowany, i który w czasie kryzysu trzyma rękę na pulsie – powie Johnson, według fragmentów przemówienia wygłoszonego przez jego gabinet.

Brytyjski premier, który powiedział, że nie powtórzy polityki oszczędnościowej narzuconej przez jego partię po kryzysie finansowym z 2008 roku, porówna swój program do “New Deal” prezydenta Franklina Delano Roosevelta, który wykorzystał wydatki rządowe, aby pomóc Stanom Zjednoczonym wyjść z wielkiego kryzysu w latach 30. ubiegłego wieku.

Oznacza to, że Boris Johnson gotów jest do zwiększenia pożyczek rządowych. W notatce informacyjnej o przemówieniu, biuro Johnsona wskazało bowiem, że decyzje o podniesieniu podatków lub obcięciu usług w celu spłacenia długu będą musiały poczekać.

– Podczas gdy w dłuższej perspektywie rząd musi wytyczyć drogę do zrównoważenia ksiąg, premier jasno stwierdza, że nie zrobimy tego kosztem inwestowania teraz w potencjał produkcyjny gospodarki, ani kosztem odporności służb publicznych Wielkiej Brytanii – wskazano.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zadłużenie Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 1963 r. przekroczył niedawno 100% PKB. Mimo, że do historycznych rekordów zadłużenia Brytyjczykom sporo jednak jeszcze brakuje, to ONS spodziewa się jednak, że do końca obecnego roku finansowego łączna kwota zaciągniętych przez rząd pożyczek może wzrosnąć do 298 miliardów funtów, co oznaczałoby pięciokrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem finansowym i najwyższą sumę od końca II wojny światowej.

Ciekawostka:
Od końca I wojny światowej do początku lat 60. dług publiczny Wielkiej Brytanii stale przekraczał 100 proc. PKB, a w roku finansowym 1946/47 osiągnął absolutny rekord – 258 proc.

Kanclerz skarbu Rishi Sunak zobowiązał się do zwiększenia całkowitych wydatków na infrastrukturę w ciągu najbliższych pięciu lat o 100 miliardów funtów do łącznej kwoty 600 miliardów funtów.

Podczas gdy rząd zapewniał, że Wielka Brytania do tej pory uniknęła fali bezrobocia, dane sugerują, że rynek pracy również słabnie. Partie opozycyjne ostrzegają, że bezrobocie w Zjednoczonym Królestwie może wzrosnąć do poziomu niespotykanego od lat 80. ubiegłego wieku.

Kurs funta w okolicy technicznego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwającej od połowy maja br. aprecjacji kursu funta wobec dolara amerykańskiego rynek dotarł w okolice niezwykle istotnej strefy oporu w wysokości 1,2750 USD, gdzie już 10 czerwca pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu ponownie obserwujemy spadki, w wyniku których kurs funta osunął się do 1,2250 USD. Jeżeli wsparcie to zostanie pokonane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się jego dalszej deprecjacji nawet do 1,2075 USD.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD Daily

Autor poleca także:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZarząd Alior Banku został powołany na nową kadencję
Następny artykułKurs funta (GBP/USD) osuwa się coraz niżej. Chłodne negocjacje umowy handlowej Unii Europejskiej z Wielką Brytanią
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here