Naga Marketsjohnson46 dni – dokładnie tyle pozostało do zaplanowanego na 31 października br. Brexitu. Skoro przez ponad trzy lata Wielkiej Brytanii nie udało się dojść do satysfakcjonującego obie strony porozumienia z Unią Europejską, czy w tak krótkim czasie jest jeszcze choć cień nadziei na przełom? Premier Zjednoczonego Królestwa uważa, że tak. 


Boris Johnson “wierzy” w osiągnięcie porozumienia z UE

Boris Johnson napisał w poniedziałkowym dzienniku “Daily Telegraph”, że uważa, iż nadal może zawrzeć umowę z Unią Europejską, nad którą rząd pracuje. Jednak urzędnicy Unii Europejskiej znający się na negocjacjach nie są przekonani do intencji premiera UK. W ich ocenie brak powagi sugeruje, że strona brytyjska gra na czas.

Przypomnijmy w tym miejscu, że wysłannik premiera, David Frost, prowadzi aktualnie spotkania z Komisją Europejską dwa razy w tygodniu. Podczas gdy rzecznik Wielkiej Brytanii nazwał je „konstruktywnymi”, anonimowi urzędnicy z UE zaznajomieni ze sprawą powiedzieli Bloombergowi, że są bezcelowe, a kontynuowanie tej farsy ma przede wszystkim zwiększyć szanse wyborcze Johnsona.

Sam premier, mimo, iż w dalszym ciagu powtarza, że ​​jego priorytetem jest uzyskanie umowy dot. Brexitu, a nie odejście 31 października bez niej, wciąż nie bierze pod uwagę możliwości kolejnego przesunięcia daty rozwodu.

– Jeśli uda nam się osiągnąć wystarczający postęp w ciągu najbliższych kilku dni, zamierzam udać się na ten ważny szczyt 17 października i sfinalizować porozumienie, które będzie chronić interesy biznesu i obywateli po obu stronach kanału La Manche i po obu stronach granicy w Irlandii. Wierzę z pasją, że możemy to zrobić i wierzę, że takie porozumienie leży w interesie nie tylko Wielkiej Brytanii, ale także naszych europejskich przyjaciół – napisał Johnson.

UE wątpi w intencje Johnsona

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedział nawet, że Johnson jest obecnie w pełni zaangażowany w osiągnięcie porozumienia. Tego optymizmu nie podziela jednak Jean-Claude Juncker, który wyraził wątpliwości co do tego, że brytyjski premier zaoferuje świeże i realne propozycje dotyczące irlandzkiego impasu. Jego zdaniem, jesli Johnson zacznie grozić, że wyprowadzi UK z bloku bez porozumienia 31 październik br., Wielka Brytania zaryzykuje “całkowity chaos”, którego naprawienie zajmie lata.

Johnson zasygnalizował również, że zignoruje nową brytyjską ustawę, zgodnie z którą, premier ma obowiązek zwrócić się do UE z prośbą o przesunięcie daty Brexitu do 31 stycznia 2020 r., jeśli do 19 października nie uda się osiągnąć porozumienia. Jeden z wysokich rangą urzędników przyznał nawet, że jeśli na szczycie w Brukseli w dniach 17-18 października nie zostanie osiągnięte porozumienie z przywódcami UE, rząd będzie dążył do bezumownego Brexit 31 października br.

– Jaki, na Boga, jest sens dalszych opóźnień? Zakończmy kłótnie, załatwmy to i skierujmy ten kraj na jaśniejszą, weselszą, pewniejszą siebie i bardziej globalną ścieżkę – i wyjdźmy z UE 31 października – nawołuje Boris Johnson.

Kurs funta najwyżej od lipca br.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek piątkowej aprecjacji, rynek pokonał lokalny opór i znalazł się na najwyższym poziomie od drugiej połowy lipca br. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby dotrzeć nawet w okolice 1.2770.

Weź udział w darmowym kursie inwestowania i zdobądź międzynarodowy cetryfikat

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBitcoin traci 4. sesję z rzędu, Ethereum najwyżej od 3 tygodni. Kurs BTC nad 10 tys. USD
Następny artykułGuten Morgen DAX 16.09.2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here