Naga Markets

Boris Johnson musi podjąć decyzję w sprawie Brexitu. Funt (GBP) odrabia stratyW piątek Boris Johnson ma ogłosić swoja decyzję na temat przyszłości negocjacji z Unią Europejską. Kończący się dzisiaj szczyt Rady Europejskiej ma pomóc brytyjskiemu premierowi w ocenie nastawienia europejskich przywódców do szukania kompromisu. Mimo trwającej niepewności funt odrabia czwartkowe straty.

  • UE wezwało Wielką Brytanię do pozostania otwartą na kompromis.
  • David Frost jest zaskoczony oczekiwaniem inicjatywy ze strony Zjednoczonego Królestwa.
  • Eksperci ING sądzą, że Johnson nie zerwie rozmów.

Politycy pozostają pod presją

Szef rządu Zjednoczonego Królestwa ma przed sobą trudne zadanie. Politycy bloku nie dali żadnego istotnego znaku, który sygnalizowałby ich wolę do ustępstw. Przedstawiciele obu stron zgadzają się, że niepewne stanowisko UE i Wielkiej Brytanii z każdą chwilą zwiększają szansę na zerwanie rozmów.Brak porozumienia handlowego dotknie setki przedsiębiorstw, a co za tym idzie spowolni ożywienie po obu stronach kanału La Manche. „No deal” nie sprzyjałby politykom, którym trudno byłoby wyjaśnić swoim wyborcom dlaczego ryzykują utratę kolejnych miejsc pracy w czasie ponownego uderzenia pandemii.

Zobacz również: Chiny nie boją się rosnącego zadłużenia. USD/CNY mocno w dół

Poprosiliśmy Wielką Brytanię, by w kwestii umowy nadal była otwarta na kompromis. To oczywiście oznacza, że i my musimy być gotowi na kompromis. Każda ze stron ma swoje czerwone linie. – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Funt może stracić na dalszym braku postępów

Główny negocjator Zjednoczonego Królestwa David Frost wyraził zdziwienie przekazem płynącym ze szczytu, według którego całą inicjatywa leży po stronie Londynu.

W piątek funt szterling zyskuje w stosunku do dolara 0,25%, a kurs GBP/USD zbliża się do 1,2940. Niewiele gorzej brytyjska waluta radzi sobie w parze z euro, zyskując 0,20%.

Jesteśmy skłonni sądzić, że Brytyjczycy nie odejdą od stołu, co może dzisiaj pomóc funtowi. Przy niewielkich postępach w negocjacjach, ryzyko spadków pozostaje w najbliższej przyszłości dość duże i może zostać pogłębione przez zaostrzenie ograniczeń w Londynie i innych częściach kraju. – oceniają analitycy ING.

XTB
Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here