Naga MarketsNa dwa dni przed rezygnacją premier Wielkiej Brytanii Theresy May ze sprawowanego stanowiska, grupa angielskich prawników przedstawiła argumenty przed sądem w Londynie o postawienie zarzutów karnych Borisowi Johnsonowi, który podczas kampanii w 2016 roku w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie, wielokrotnie twierdził, że kosztuje ono brytyjskich podatników 350 mln GBP tygodniowo. Powszechnie wiadomo, że jego wyliczenia były mocno zawyżone. Wiele osób uważa, że mocne zaangażowanie się Johnsona podczas kampanii po stronie zwolenników brexitu przeważyło o wyniku referendum.  


Kłamstwa Borisa Johnsona ponownie w centrum publicznej uwagi

Boris Johnson oskarżany jest kłamstwo i zaangażowanie się w działalność kryminalną, zaś zarzuty wysuwa grupa prawników finansowanych w ramach prywatnej zbiórki crowdfundingowej, w ramach której zebrano ponad 200 tys. GBP, kierowana przez 29-letniego biznesmena Marcusa Balla. Argumenty grupy przed sądem magistrackim (ang. magistrate court) w londyńskiej dzielnicy Westminster przedstawił adwokat królewski (ang. Queen’s Counsel – QC) Lewis Power. Za przestępstwo niedopełnienia obowiązków w ramach sprawowania urzędu publicznego grozi maksymalnie kara dożywocia. Power zaznaczył, że nie chodzi im o to, by zapobiec brexitowi lub go opóźnić, lecz o wielokrotne powtarzanie twierdzenia, o którego nieprawdziwości Johnson doskonale zdawał sobie sprawę oraz które miało duży wpływ na jego odbiorców.

„Nie ma znaczenia, czy należysz do Partii Pracy, Konserwatystów czy Liberalnych Demokratów … ani też to, czy jesteś za wystąpieniem czy też za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. […] Demokracja wymaga odpowiedzialnego i uczciwego przywództwa ze strony osób sprawujących urzędy publiczne. Zachowanie człowieka, którego chcemy postawić w stan oskarżenia – Borisa Johnsona, było zarówno nieodpowiedzialne, jak i nieuczciwe. Miało ono, co podnosimy, charakter kryminalny” – argumentował Power.

Johnson nie stawił się na rozprawie, lecz reprezentowali go prawnicy. Podczas kampanii w 2016 roku był on burmistrzem Londynu a także posłem z ramienia Torysów. Sędzia, która przysłuchiwała się argumentom obu stron, Margot Coleman, ma przedstawić decyzję, czy przeciwko Johnsonowi może zostać wszczęte postępowanie karne w najbliższą środę.  Krytycznie do kwot przedstawianych przez Johnsona odniósł się jeszcze w trakcie kampanii w 2016 roku przewodniczący Brytyjskiego Urzędu Statystycznego (UK Statistics Authority): „Wielokrotne podawanie kwoty brutto w kontekście, który sugerował, że mamy do czynienia z kwotą netto  stanowi wprowadzanie w błąd i podważa zaufanie do oficjalnych statystyk.” Kwota ta nie uwzględniała tzw. rabatu brytyjskiego oraz środków unijnych, których beneficjentem była Wielka Brytania.

To nie pierwszy raz, kiedy Boris mija się z prawdą

Równie kontrowersyjny co nieprawdziwy był podnoszony przez niego podczas wspomnianej kampanii argument, iż pozostając w UE, rząd brytyjski będzie zmuszony zgodzić się na przystąpienie Turcji do Wspólnoty i że UK grozi napływ 80 mln Turków. Kontrowersyjny parlamentarzysta z ugrupowania Torysów, były minister spraw zagranicznych w rządzie Teresy May, w latach 2008-2016 burmistrz Londynu, nie po raz pierwszy mija się z prawdą. Boris urodził się w Nowym Jorku i pochodzi z zamożnej rodziny angielskiej. Odbył edukację w prestiżowej szkole średniej Eton College, a następnie studiował języki klasyczne na Oksfordzie. Niewiele osób dziś pamięta, że został wyrzucony z pracy jako dziennikarz dla dziennika The Times za to, że powoływał się w jednym ze swoich artykułów na cytat, który …. sam wymyślił. Na dzień dzisiejszy jest faworytem wśród brytyjskich bukmacherów w wyścigu o stanowisko lidera Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii. Tuż po ogłoszeniu przez Teresę May decyzji o ustąpienia z urzędu, zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na stanowisko premiera, dopilnuje by Wielka Brytania opuściła UE do 31 października 2019 roku, tak jak przewiduje to marcowe porozumienie z Unią Europejską.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here