Naga MarketsMimo trwających wiele miesięcy negocjacji, Wielka Brytania i Unia Europejska w dalszym ciagu nie doszły do porozumienia w kwestii swoich relacji po Brexicie. Choć pierwotnie wskazywano, że umowa handlowa powinna zostać wynegocjowana do 15 października, by obie strony zdążyły przed końcem okresu przejściowego, tj. 31 grudniem br. ratyfikować jej postanowienia, to jednak jeszcze nie wszystko stracone.

  • Porozumienie handlowe miedzy UE i UK powinno zostać osiągnięte do najbliższej niedzieli
  • Brak porozumienia z UE, może Wielką Brytanię kosztować dobre relacje z USA
  • Kurs funta najwyżej od 2. miesięcy

Kluczowy tydzień w negocjacjach UE i UK

Najbliższy tydzień będzie jednym z ostatnich, kiedy Zjednoczone Królestwo mogłoby zawrzeć umowę handlową z Unią Europejską. Po ośmiu miesiącach nieudanych negocjacji między stronami, brytyjski premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przeprowadzili w miniony weekend rozmowę telefoniczną, podczas której nakreślili drogę do zawarcia umowy handlowej przed terminem wyznaczonym przez obie strony na 15 listopada. Spoglądając w kalendarz zauważymy, że na osiągnięcie kompromisu w kluczowych kwestiach pozostał im raptem tydzień.

Warto przypomnieć tu również, że brak porozumienia z UE może odbić się także na relacjach Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi. Joe Biden, który w minionym tygodniu został wybrany 46. prezydentem USA ostrzegł już jakiś czas temu Borisa Johnsona, że każda przyszła umowa handlowa między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi będzie uzależniona od zapobieżenia powrotowi twardej granicy w Irlandii.

– Umowa jest do zrobienia, zarysy są dość jasne – przyznał natomiast w rozmowie z Agencją Associated Press Boris Johnson.

Czasu na osiągnięcie tego porozumienia jest jednak coraz mniej. Według ostatnich ustaleń, umowa handlowa powinna zostać wypracowana do 15 listopada br., tj. do najbliższej niedzieli. W dniach 23-26 listopada odbędzie sie bowiem sesja plenarna, podczas której Parlament Europejski mógłby ratyfikować jej postanowienia jeszcze przed końcem okresu przejściowego.

Jeżeli to się nie uda, ostatnim termin na osiągnięcie porozumienia minie w połowie grudnia. Miedzy 14 a 17 grodzenia odbędzie się bowiem ostatnia sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w tym roku. Byłaby to więc ostatnia szansa na zatwierdzeni porozumienia jeszcze przed końcem okresu przejściowego.

Zdaniem osób zaznajomionych ze sprawą, najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że najbliższy tydzień mógłby przybliżyć obie strony do siebie, lecz nie na tyle, by mówić o porozumieniu. Nie jest też wykluczone, że w tym tygodniu uda się osiągnąć porozumienie. Jednak największe różnice zdań między nimi – zwłaszcza w kwestii rybołówstwa – szybko stają się zbyt polityczne, aby mogły zostać rozwiązane w sali negocjacyjnej. Zdaniem obserwatorów, w rękach Borisa Johnsona i przywódców europejskich pozostanie ich rozstrzygnięcie.

Kurs funta najwyżej od 2. miesięcy

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że wskutek trwającej od kilku dni aprecjacji, rynek wybił górą z równoległego kanału spadkowego po czym ponownie znalazł się wewnątrz wcześniejszego kanału wzrostowego. Jeżeli więc tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet do 1,3310 USD.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD H4

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCena złota kontynuuje wzrosty po najlepszym tygodniu od lipca
Następny artykułMercator Medical: Wlk. Brytania, USA i Australia zapewniły ponad połowę przychodów Grupy w III kw. 2020 roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here