Naga MarketsDziś 9 dzień grudnia. Oznacza to, że do końca okresu przejściowego po Brexicie pozostały już zaledwie 23 dni. Chcąc osiągnąć w tym czasie porozumienie z Unią Europejską, brytyjski premier Boris Johnson uda się dziś do Brukseli na kolację z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, ponieważ obie strony starają się uratować negocjacje handlowe z Brexitem.

  • Boris Johnson spotka się dziś z Ursulą von der Leyen
  • Unijni przywódcy nie chcą rozmów nt. Brexitu podczas szczytu UE

Unijni przywódcy obawiają się charyzmy Borisa Johnsona 

Jeśli do końca roku nie dojdzie do zawarcia umowy handlowej, Wielka Brytania będzie musiała stawić czoła wielu szkodliwym zakłóceniom oraz taryfom eksportowym. UE jest jednak zdeterminowana, by utrzymać jednolity rynek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wielka Brytania uważa, że jeśli uda się osiągnąć jakiś postęp na poziomie politycznym, może to pozwolić głównemu negocjatorowi Davidowi Frostowi i jego zespołowi na wznowienie negocjacji w najbliższych dniach. Jeden z brytyjskich urzędników chcący pozostać anonimowym, przyznał w rozmowie z Bloombergiem, że potrzebny jest teraz jakiś impuls polityczny.

Ursula von der Leyen zrobi jednak wszystko, by powstrzymać Borisa Johnsona od spotkania z przedstawicielami poszczególnych państw członkowskich UE. Zdaje ona sobie bowiem sprawę z charyzmy brytyjskiego premiera, który mógłby próbować przekonywać unijnych decydentów do swoich racji.

Zdanie to podzielają także sami przywódcy państw członkowskich Wspólnoty. Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej uznał wspólnie z Ursulą von der Leyen, Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem, że negocjacje dot. Brexitu nie powinny znaleźć się w porządku obrad szczytu UE.

Wielka Brytania wycofała się z własnych planów 

We wtorek Wielka Brytania zrezygnowała z kontrowersyjnych części swojej ustawy o rynku wewnętrznym, która dawałaby jej prawo do jednostronnego unieważnienia traktatu rozwodowego, szczególnie w odniesieniu do granicy z Irlandią.

Usunięcie tego zapisu poprawiło nastroje, ale nadal istnieje wiele punktów spornych, które mimo wielu miesięcy negocjacji wciąż nie zostały rozwiązane.

Ryzyko dla UE polega na tym, że jeśli spotkanie Johnsona i von der Leyen nie przyniesie żadnego przełomu w sprawie, brytyjski premier mógłby zerwać dalsze negocjacje, a perspektywa opuszczenia przez Wielką Brytanię jednolitego rynku UE i unii celnej – poważnego uderzenia gospodarczego dla obu stron – zacznie się urzeczywistniać.

Kurs funta odrzuca techniczny opór

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że wskutek niedawnych wzrostów rynek dotarł w okolice niezwykle istotnego poziomu oporu, gdzie już kilka dni temu pojawiła się silna reakcja podażowa. Jeżeli tylko trwające od tego czasu spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy ponownego przetestowania linii tendencji wzrostowej.

Zapraszamy na bezpłatny webinar: 7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

GBUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułImmersion powołuje spółkę zależną Immersion Games. Spółka planuje debiut na NewConnect w pierwszym półroczu 2021
Następny artykułPGE przy górnej krawędzi kanału. Opłata mocowa korzystna dla branży
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here