Naga Marketskuroda z banku japonii bojPodczas dzisiejszej sesji handlowej inwestorzy dowiadują się, że bank centralny Japonii (Bank of JapanBoJ) postanowił utrzymać ujemne stopy procentowe na poziomie -0,1 procent. Gubernator banku, Haruhiko Kuroda zapowiedział jednocześnie, że stan gospodarki Japonii będzie stale monitorowana przez bank centralny kraju – wraz z kształtującymi się cenami. Kolejne posiedzenie, które odbędzie się w październiku będzie zatem kluczowe dla dalszego prowadzenia polityki monetarnej kraju.


Japoński bank centralny nie pozostawia złudzeń – dalsze łagodzenie polityki monetarnej będzie jeszcze przez następny czas celem przewodniczącego, Haruhiko Kurody. Podczas czwartkowej sesji Bank of Japan utrzymuje ujemne stopy procentowe na poziomie -0,1 procent, co nie powinno być zaskoczeniem dla aktywnych inwestorów, ponieważ jak wskazywały już od dłuższego czasu szacunki analityków – utrzymanie obecnego poziomu było bardzo prawdopodobne.

Zobacz również: Poranny przegląd rynków: Banki centralne w natarciu, za nami Fed i BoJ, a za chwilę SNB i BoE

Jednocześnie bank utrzymał również target rentowności 10-letnich japońskich obligacji rządowych na poziomie ok. 0,0 proc. Przewodniczący banku centralnego powiedział podczas spotkania, że bank stale musi monitorować gospodarkę oraz wzrosty cen, ponieważ stanowi to główny element dalszych decyzji na temat prowadzenia polityki monetarnej kraju.

wykres Kurs dolara USDJPY H4 19.09.2019
Kurs dolara USDJPY H4 19.09.2019

Podczas wypowiedzi przewodniczącego padła również kwestia odpowiedzi na pytanie co do dalszych zapatrywań banku centralnego na obecną sytuację. Bank wskazuje, że istnieją nadal przesłanki na prowadzenie dalszej łagodnej polityki pieniężnej m.in przez nadal silne ryzyko koniunkturalne, głównie te zagraniczne. Ryzyko recesji krajów zależnych jest dostrzegalne, dlatego w tym momencie prowadzenie odpowiedniej polityki monetarnej dla Japonii jest kluczowe.

Jak widać również z wykresu USDJPY – czyli dolara amerykańskiego względem japońskiego jena wykres utrzymuje się w przedziale 108,500 JPY – 107,650 JPY.

Jak komentuje aktualną sytuację Główny Analityk TMS, Bartosz Sawicki: “Gubernator Kuroda na konferencji prasowej po posiedzeniu, na którym nie zmieniono parametrów polityki podkreślał, że rosną ryzyka zewnętrzne i BoJ jest gotowy do działania. Jednocześnie powiedział, że pożądana jest bardziej stroma krzywa rentowności. Dodał, że władzom monetarnym było bliżej do łagodzenia niż na poprzednim posiedzeniu. USD/JPY na początku handlu w Europie powraca ponad 108,00.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here