Naga Markets
Haruhiko Kuroda, prezes BoJ
Haruhiko Kuroda, prezes BoJ

Już w najbliższy czwartek odbędzie się kolejne posiedzenie Banku Japonii (BoJ). Biorąc pod uwagę obserwowaną w ostatnim czasie, drastyczną przecenę jena, coraz większe grono ekonomistów zastanawia się, czy słabość japońskiej waluty skłoni decydentów politycznych do odejścia od bardzo luźnej polityki monetarnej.

Jen najsłabszy od 24 lat

Kurs jena japońskiego spadł od początku roku o 25 proc. zbliżając się w ostatnim czasie w rejon 145 za dolara amerykańskiego, co jest najniższym poziomem od 24 lat, tj. sierpnia 1998 roku i jednym z najniższych od 32 lat, tj. od sierpnia 1990 r.Handluj na rynku walutowym (i nie tylko) razem z NAGA i uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Bank Japonii deprecjonuje jena

Tak silna deprecjacja japońskiej waluty jest reakcją rynku na rosnącą dywergencję pomiędzy stopami procentowymi Rezerwy Federalnej i Banku Japonii.

Analitycy wskazują także na jeszcze inny powód stojący za osłabieniem jena. Mowa tu o wdrożonej w 2016 roku polityce kontroli krzywej dochodowości (YCC) Banku Japonii. To strategia, która ogranicza rentowność 10-letnich japońskich obligacji rządowych w okolicach 0% i oferuje zakup nieograniczonej ilości JGB.

Inflacja wymyka się spod kontroli 

Polityka kontroli krzywej dochodowości ma na celu doprowadzenie inflacji w Japonii do celu 2%. We wtorek Japonia poinformowała jednak, że inflacja bazowa wzrosła w sierpniu o 2,8% w stosunku do roku poprzedniego, co stanowi najszybszy wzrost od prawie ośmiu lat i piąty z rzędu miesiąc, w którym inflacja przekroczyła cel BoJ.

XTB

BoJ przygotowuje się do interwencji?

Słabość japońskiej waluty sprawiła, że decydenci Bank Japonii przeprowadzili w minionym tygodniu “kontrolę” walutową, co w ocenie ekspertów rynkowych postrzegane jest jako przygotowanie do formalnej interwencji w celu obrony jena.

Starsza strateg walutowa HSBC w Azji Joey Chew uważa jednak, że obrona polityki kontroli krzywej dochodowości będzie priorytetem banku centralnego zamiast interwencji walutowej, o której zadecyduje Ministerstwo Finansów, a którą przeprowadzi Bank Japonii.

Ekonomiści nie wierzą w skuteczność interwencji BoJ

Wielu ekspertów uważa ponadto, że rozmowy o interwencji walutowej w tym momencie mogą nie mieć istotnego wpływu. Nawet rzeczywista interwencja może doprowadzić jedynie do dużej, ale krótkotrwałej reakcji

– BoJ będzie prowadził zakupy obligacji – teoretycznie nieograniczone – aby utrzymać swoją politykę kontroli krzywej dochodowości – wskazuje Joey Chew z HSBC dodając, że takie operacje monetarne byłyby nieco sprzeczne z wszelkimi potencjalnymi działaniami walutowymi, biorąc pod uwagę, że sprzedaż dolara do jena zacieśniłaby płynność japońskiej waluty.

– Rozmowy o interwencji walutowej w tym momencie mogą nie mieć istotnego wpływu – przyznała Chew dodając, iż nawet rzeczywista interwencja może doprowadzić jedynie do dużej, ale krótkotrwałej reakcji.

Podobnego zdania są także strategowie z Goldman Sachs. Oni również nie oczekują bowiem, aby bank centralny odchodził od swojej polityki kontroli krzywej dochodowości.

– Nasi ekonomiści spodziewają się, że BoJ zdecydowanie utrzyma swoje zaangażowanie w politykę YCC na posiedzeniu w tym tygodniu – wskazali w nocie na początku tego tygodnia ekonomiści Goldman Sachs.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKryptowalutowy market maker Wintermute okradziony na 160 mln dol.!
Następny artykułKursy EUR/SEK i USD/SEK podążają na północ. Szwedzi nie zaskoczyli rynków
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here