Naga MarketsKuroda
Haruhiko Kuroda, Gubernator Banku Japonii

Kryzys gospodarczy spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa zmusił decydentów politycznych do podjęcia radykalnych działań. Przedstawiciele wielu banków centralnych zdecydowali się m.in. na obniżenie stóp procentowych. Jednym z banków, który jak dotąd tej presji nie uległ jest Bank of Japan (BoJ), który utrzymuje swoje stopy proc. na niezmienionym poziomie już od stycznia 2016 roku. Nie oznacza to jednak, że to się nie zmieni.

  • Bank Japonii nie wyklucza pogłębienia ujemnych stóp procentowych

BoJ rozważa obniżenie stóp proc.

Bank Japonii jest jedną z nielicznych instytucji na świecie, które wprowadziły ujemne stopy procentowej. BoJ podjął taką decyzję w styczniu 2016 roku i od tego czasu stopy procentowe wynoszą w Kraju Kwitnącej Wiśni -0,10 proc. Mimo, iż wraz z wybuchem pandemii decydenci banku nie zdecydowali się na wprowadzenie jeszcze bardziej ujemnych stóp proc., to nie można tego wykluczyć w przyszłości.

Wicegubernator Banku Japonii Masayoshi Amamiya powiedział dziś, że bank centralny nie wykluczy pogłębienia ujemnych stóp procentowych w ramach wysiłków mających na celu złagodzenie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa.

Wskazał on jednak, że BoJ musi być czujny na koszty takich działań, ostrzegając, że zbyt niskie stopy procentowe mogą zaszkodzić zyskom instytucji finansowych i zniechęcić je do udzielania pożyczek.

– Rozważając dodatkowe kroki łagodzące, musimy być bardziej niż kiedykolwiek wcześniej świadomi ich potencjalnych skutków ubocznych – powiedział Amamiya na konferencji prasowej w środę dodając, że bank ma do dyspozycji różne opcje, w tym głębsze ujemne stopy procentowe.

Ostrzegł on, że przedłużający się kryzys zdrowotny może zdestabilizować japoński system bankowy i utrzymać inflację z dala od celu BoJ na poziomie 2%. Jego zdaniem, banki centralne muszą być otwarte na debatę o tym, jak zmiany strukturalne w gospodarce mogą przekształcić politykę monetarną i odpowiednie ramy czasowe dla osiągnięcia swoich celów inflacyjnych.

– Ważne jest, abyśmy zawsze badali, jaka jest odpowiednia polityka pieniężna i ramy czasowe (dla osiągnięcia celu inflacyjnego), biorąc pod uwagę potencjalne zmiany w sposobie, w jaki gospodarka i ceny oddziałują na siebie – powiedział.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara po 3,7670 zł w środę 29 lipca, euro kosztuje 4,42 zł, kurs GBP/PLN po 4,8990 zł
Następny artykułKurs złotego (PLN) bez większych zmian przed decyzją FED
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here