Naga MarketsGetBack logo spółkiGłówny bohater największej finansowej afery ostatnich lat zeznał w prokuraturze, że był tajnym współpracownikiem CBA. Jeśli informacje te się potwierdzą, oznaczałoby to, że służby specjalne są współodpowiedzialne za skandal, w którym 10 tys. osób i ponad 170 instytucji straciło w sumie 2,5 mld zł. 


Bohater afery GetBack przyznał, że był współpracownikiem CBA

Konrad K. który od czerwca 2018 r. siedzi w areszcie był założycielem i prezesem GetBack – spółki, która do niedawna kontrolowała znaczną część rynku obrotu długami instytucji publicznych. Był on bliskim współpracownikiem polityków związanych z obecnym premierem Mateuszem Morawieckim, a za czasów jego prezesury GetBack sponsorował prawicowe media oraz wydarzenia, na których nagrody odbierali prezes Jarosław Kaczyński i premier.

Spółka była ważna dla państwowych banków, bo czyściła je ze złych kredytów, a w dodatku sporo za nie przepłacała, co pozwalało bankom minimalizować swoje straty. GetBack na potęgę skupował długi, finansując te zakupy z emisji obligacji, które często trafiały do indywidualnych inwestorów. Piramida runęła, gdy GetBack nie był już w stanie się finansować, by uciec przed długami. Okazało się wtedy, że poszkodowanych jest ok. 10 tys. osób i 178 instytucji finansowych. W sumie stracili oni 2,5 mld zł – to niemal trzy razy więcej niż w przypadku Amber Gold – pisze Onet.

Zobacz także: CBA zatrzymało kolejne osoby zamieszane w aferę GetBack! Wśród nich były wiceprezes Trigon TFI

Służby zamieszane w skandal korupcyjny?

Wiosną 2018 roku a więc zanim jeszcze cały system się zawalił, Konrad K. prowadził rozmowy z przedstawicielami państwowych spółek. Według zeznań, do których dotarł Onet, jedną z osób zaangażowanych w tę sprawę był m.in. ojciec premiera Kornel Morawiecki, który miał obiecać, że pomoże Konradowi K. dotrzeć do syna.

Chcąc skontaktować się z premierem, byłī prezes GetBack miał wysyłać do niego listy, w których rzekomo przypominał o swoich związkach z PiS i zasługach dla partii rządzącej.

– Byliśmy sponsorami strategicznymi takich wydarzeń jak Człowiek Roku [nagrody zdobywali Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński], organizowanych przez spółkę Fratria, a także Gali 25-lecia »Gazety Polskiej – pisał, zwracając przy tym również uwagę, że sponsorował Instytut Wolności, think tank kojarzony z Morawieckim. Przypominał on także, że kupując złe długi, pomagał państwowym bankom. Szacował, że kosztowało to niemal 4 mld zł i „Pozwoliło to tym bankom zarobić 400 mln zł i wsparło działania Państwa”

Twierdził ponadto, że padł ofiarą politycznej zemsty. – Kiedy ewidentne stało się, że GetBack jest sponsorem obozu wolnościowego, nastąpiła zmasowana kampania oczerniająca GetBack jako piramidę finansową PiS – pisał.

Po tym jak w czerwcu 2018 r. trafił do aresztu, wskazał prokuraturze kolejne osoby zamieszane w aferę. Zeznał ponadto, że współpracował z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym jako „Zeus”. Miał też rzekomo przekazywał informacje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– Jeśli deklaracja K. dotycząca współpracy z CBA jest prawdziwa, to oznaczała, że służby specjalne są współodpowiedzialne za aferę GetBack. Choćby dlatego, że – znając sytuację – reagowały z opóźnieniem – ocenia Andrzej Stankiewicz z Onetu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPolsko-chińskie relacje w czasie wojny handlowej
Następny artykułKurs złotego w miejscu do euro. Dolar i frank nadal tracą, kurs funta kontynuuje odbicie w czwartek
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here