Naga MarketsBogdanka zyskała aż 8,7 procent. Krajowe indeksy dobrze sobie radzą na tle zagranicznych rynków Wczoraj liderem spadków na najważniejszych rynkach był indeks spółek technologicznych Nasdaq (-2,1%). Zniżka miała miejsce w ramach kontynuacji korekty, do której przyczyniają się m.in. rosnące rentowności amerykańskich obligacji, ale wczoraj dodatkowym czynnikiem podażowym mogła być globalna awaria aplikacji Facebooka, sama spółka w jej wyniku przeceniła się niemal o 5%.

Akcje Bogdanki wzrosły wczoraj o 8,7%

Dziś, jedna z największych awarii jakie wystąpiły do tej pory, jest już naprawiona. Problemy Facebooka wystąpiły w niefortunnym czasie, gdy była managerka Frances Haugen oskarża spółkę o szkodliwe praktyki, które mają podsycać nienawiść i mieć zły wpływ na dzieci. Wczoraj na posiedzeniu OPEC+ nie zdecydowano się na jeszcze większe wydobycie ropy, co gwałtownie przełożyło się na zwyżkę cen surowca i nie zmniejsza niepokoju wobec potencjalnego kryzysu energetycznego. Podczas poniedziałkowej sesji przeceniły się również kluczowe europejskie indeksy, w tym DAX o 0,8% i CAC40 o 0,6%.Krajowe indeksy w obliczu globalnej korekty zachowują się naprawdę mocno, wczoraj pomimo minorowych nastrojów na zachodnich parkietach, indeks WIG20 odnotował 0,4%-owy wzrost, wręcz zaskakująco mocno podrożał indeks mWIG40 (+1,6%), który doszedł w okolice swoich lokalnych maksimów i wraca na drogę do historycznego szczytu z 2007 roku, co pod warunkiem poprawy globalnych nastrojów, nie powinno stanowić większego problemu. W gronie blue chipów najmocniej drożały spółki energetyczne.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

W indeksie mWIG40, po publikacji wstępnych szacunkowych przychodów za okres lipiec-wrzesień br. (14,3 mln USD, +26% r/r), liderem zwyżek został Livechat (+14,6%). W indeksie sWIG80 dominowała Bogdanka (+8,7%), która wyznaczyła kolejne tegoroczne maksima. W trakcie sesji wspomniany producent węgla poinformował o podpisaniu dodatkowej umowy sprzedaży węgla ze spółką Enea Wytwarzanie.

Po wczorajszej sesji Arctic Paper poinformował o przyjęciu strategii na lata 2022-2030, w ramach której zakłada wzrost przychodów o 25% i wzrost EBITDA o 70%. Łączna wartość inwestycji w tym okresie planowana jest na ponad 1,5 mld zł, w tym 600 mln zł na rozwój nowych obszarów działalności (opakowania i energia).

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here