Naga MarketsBogdanka w układzie bocznym pod linią trendu Kurs akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, jednego z największych w naszym kraju producentów węgla kamiennego, rósł podczas wczorajszej sesji o około 0,01%. Dzienne maksimum wypadło przy 18,80 zł. Jest to przeciętny wynik na tle zyskującego wczoraj 0,07% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach na tle ostatnich dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 18,60 zł. Od dłuższego czasu kurs porusza się w trendzie spadkowym i od początku czerwca spółka straciła około 35%.

W konsolidacji

Notowania spółki spowolniły tempo spadków i od końca sierpnia można mówić o trendzie bocznym lub niewielkiej konsolidacji. Mimo, że w trudniejszym okresie na szerokim rynku, spółka porusza się bokiem, to jednak trudno jednoznacznie pozytywnie ocenić to zachowanie kursu. Wydaje się, że nadal panuje spora awersja do wszystkiego co związane z węglem i stąd taka mała skala odbicia. Kurs nie jest w stanie przełamać linii bessy i wydaje się, że porównywalne szanse należy przypisać ryzyku opuszczenia konsolidacji dołem.

bogdanka 8.10.2020
Notowania Bogdanki 8.10.2020

Mniejsze wydobycie w 2020 roku

Lubelski Węgiel Bogdanka zaktualizował założenia produkcyjne na 2020 rok do ok. 7,4 mln ton węgla z wcześniej planowanych ok. 8,2 mln ton, podała spółka. “Wpływ na działalność spółki w I poł. 2020 miało przede wszystkim zmniejszenie popytu na węgiel energetyczny ze strony energetyki zawodowej i ciepłownictwa.

W I kwartale wynikało ono z ciepłej i wietrznej zimy, a w drugim – ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię w kraju związanego z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa, których skutkiem było spowolnienie procesów gospodarczych” – czytamy w komunikacie. Po okresie spowolnienia nastąpiła normalizacja po stronie popytu na węgiel energetyczny i powrót do poziomów sprzedaży notowanych w poprzednich latach.

Niemniej jednak nastąpiły przesunięcia w harmonogramach biegu ścian oraz terminy ich zakończenia, jak również przesunięciu uległy terminy rozpoczęcia kolejnych, przewidzianych do eksploatacji w roku bieżącym, ścian. W konsekwencji we wrześniu wystąpiły łącznie czynniki ograniczające zakładane postępy ścian oraz realizowane poziomy uzysku. Największy negatywny skutek wywołało wystąpienie na jednej ze ścian przyrostu ciśnienia deformacyjnego powodującego ograniczenie funkcjonalności wyrobisk przyścianowych, a tym samym i postępu ściany, wskazano również.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here