Naga Markets

Bogdanka [LWB], Pepco [PCO] – Gorące spółki dniaMimo słabego początku nowego roku, w ostatnich dniach odbijają akcje Bogdanki. Spółka najpierw otrzymała mocną rekomendację, a w miniony piątek pokazała wyniki za 2022 roku, które spodobały się inwestorom. W całym ubiegłym roku, Bogdanka miała 175,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto, wynika ze wstępnych danych. Przychody ze sprzedaży netto wyniosły 2 451,7 mln zł, EBITDA 610 mln zł, a EBIT: 200,3 mln zł. Produkcja węgla handlowego w 2022 roku wyniosła 8 401 tys. ton, sprzedaż 8 400 tys. ton.

“Istotny wpływ na wyniki osiągnięte w 2022 r. miały nagłe i niemożliwe do przewidzenia utrudnienia w prowadzeniu wydobycia, które wystąpiły w III kwartale 2022 r. W ścianie 3/VII/385 uruchomionej w dniu 31.08.2022 r. nastąpił wzrost ciśnienia eksploatacyjnego w wyniku czego doszło do jej zaciśnięcia.

Koniec korekty?

W związku z zaistniałą sytuacją, zaktualizowany został plan produkcyjny na 2022 r. oraz 2023 r. do poziomu ok. 8,3 mln ton węgla handlowego” – czytamy w komunikacie. Na wykresie nadal kluczowym i niezdobytym od dawna oporem pozostają okolice 58 zł.

bogdanka

Pod oporem

Udanie nowy rok rozpoczyna Pepco. Sieć sklepów najpierw podała, że jest bardzo zadowolona ze sprzedaży w kluczowym okresie świątecznym, a w piątek poinformowała i planach zwiększenia zatrudnienia o około 3000 pracowników. Jednocześnie Pepco poinformowało, że planuje w tym r.obr. otwarcie ponad 500 nowych placówek. “Pepco planuje w 2023 r. dalszy dynamiczny rozwój i otwarcie w roku finansowym 2023 ponad 500 nowych placówek oraz wejście na nowe rynki: portugalski na wiosnę i do Bośni i Hercegowiny w drugiej połowie roku.

pepco

Rozwój sieci przełoży się na wzrost liczby pracowników, których liczba w najbliższym roku przekroczy 29 tysięcy, co oznacza, że będzie wyższa niż liczba mieszkańców na przykład Augustowa czy Zakopanego” – czytamy w komunikacie. Na wykresie widać presję na przełamanie oporu w rejonie 42,50 zł.

AVA Trade


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 23.01.2023 [WIDEO]
Następny artykułBinance rozda 30 tys. stypendiów w ramach programu nauki o web3
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.