Naga MarketsbogdankaKurs akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, jednego z największych w naszym kraju producentów węgla kamiennego, spadał podczas wczorajszej sesji o około 6,42%. Dzienne minimum wypadło przy 16,66 zł. Jest to przeciętny wynik na tle spadającego wczoraj o 4,29% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy wysokich obrotach na tle ostatnich dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 17,50 zł. Od dłuższego czasu kurs porusza się w trendzie spadkowym i od początku roku przecena sięga około 55%.


Nadal bez dna

Kurs węglowej spółki od początku roku nie wyglądają najlepiej. Cały styczeń upłynął pod dyktando podaży i trudno było choćby o pojedyncze wzrostowe sesje. Niestety luty przyniósł tylko jeszcze większą dynamikę spadków. Kurs spadła na poziomy nigdy wcześniej nie notowane i obecnie mamy nowe, historyczne minima. Od początku roku spółka potaniała z okolic 36 zł do okolic 20 zł. Skala wyprzedaży jest więc ogromna jak na tak krótki okres czasu. Niestety, inwestorzy omijają wszystko co związane z węglem, nawet jeżeli spółka notuje stabilne wyniki finansowe. W Unii Europejskiej mamy coraz większą presję na odchodzenie od węgla, a takie działania podcinają podstawy działania firmy. Na razie więc pozostaje czekać na korektę, gdyż trudno liczyć na odwrócenie trendu.

bogdanka 28.02.2020
Notowania Bogdanka 28.02.2020

Cięcia wydobycia

Tydzień temu spółka poinformowała, że zamierza zmniejszyć co najmniej do końca lutego dobową produkcję węgla o około 25%. Powodem jest sytuacja na rynku węgla. Ograniczenie może zostać jeszcze przedłużone. Prezes Bogdanki wskazywał, że utrzymujące się tej zimy stale wysokie temperatury zmniejszyły zużycie energii elektrycznej, a wysoka wietrzność dodatkowo zwiększyła generację z odnawialnych źródeł energii. Efektem, widocznym w skali całego kraju, jest znaczne zmniejszenie produkcji energii z węgla i wzrost zapasów surowca.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here