Naga Marketschińskie lampiony z chińskimi znaczkamiOd przyszłego roku w Chinach zaczynają obowiązywać nowe podatki dla najbogatszych, które będą również obejmować fundusze przechowywane poza granicami kraju. Jak donosi Bloomberg, majętni Chińczycy spieszą się, żeby ukryć swoje aktywa i dochody na zagranicznych funduszach powierniczych. Nowe podatki mają dotyczyć majątku o łącznej wartości biliona dolarów.

Ucieczka przed podatkami

Bank of Singapore odnotował w drugiej połowie roku 35% wzrost liczby chińskich klientów zainteresowanych zagranicznymi funduszami powierniczymi. Tempo tworzenia funduszy oferujących „szansę na zarządzanie podatkami” poprzez przeniesienie własności na podmioty trzecie, podwoiło się tylko od sierpnia.

Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia, ma na celu zmniejszenie obciążeń dla osób o niskich i średnich dochodach poprzez zmuszenie najbogatszych do płacenia wyższych podatków. Dotkną również firm zajmujących się konsultingiem, prywatną bankowością oraz prawniczych specjalizujących się w zakładaniu funduszy za granicą kraju w celu omijania podatków.

Bogaci Chińczycy stają się jeszcze bogatsi – majątek w rękach prywatnych osiągnął w Chinach w zeszłym roku wartość 21 bilionów dolarów. W Kraju Środka jest około miliona milionerów. Praktyka przechowywania majątku za granicą lub zmiana rezydencji podatkowej stała się powszechną praktyką. Nawet umocnienie przez rząd kontroli nad ucieczką kapitału z kraju nie pomogło – zdaniem Boston Consulting Group Chińczycy przechowują bilion USD poza granicami.

Próba dotarcia do funduszy z rajów podatkowych

CC Autor: Zack McCarthy

„Proceder zakładania zagranicznych funduszy i wymeldowanie się z terenu Chin stało się nagminną praktyką. Najbogatsi spieszą się przed wejściem nowych przepisów w życie” – skomentował Peter Ni, specjalista podatkowy z Szanghaju.

Wśród osób, które przekazują swój majątek na rzecz funduszy powierniczych, znajduje się między innymi deweloper Wu Yajun, której majątek szacowany jest na 7,5 mld USD. Połowa imperium nieruchomości jest zarejestrowana na grupę z siedzibą na Kajmanach. Reszta została przeniesiona miesiąc temu na inny fundusz założony w imieniu jej córki.

Fundusze powiernicze przenoszą własność aktywów i majątku na osoby trzecie. Może to czasem ograniczyć możliwość prawowitego właściciela do podejmowania pewnych decyzji, ale dzięki temu Chińczycy mogą uniknąć podatku w wysokości 20% od zysku nakładanego na zagraniczne aktywa, które przez władze są określane jako „kontrolowane zagraniczne korporacje”. Część z najbogatszych korzysta również z zagranicznych funduszy, aby inwestować w kryptowaluty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here