Naga MarketsAuthor: John Liu
Creative Commons Attribution License

Chociaż marcowa inflacja strefy euro osiągnęła gorszy od prognozowanego wynik (0,5% r/r przy zakładanych 0,6%), to Bank of America Merrill Lynch nie wierzy, że będzie to wystarczające, aby zmusić ECB do podjęcia bardziej zdecydowanych kroków.

We wczorajszej nocie klienckiej BofA podaje dwa uzasadnienia swojej tezy. Po pierwsze, spadek w porównaniu do prognozowanych poziomów spowodowany jest głównie problemami energetycznymi. Po drugie, Europejski Bank Centralny spodziewana się odbicia inflacji w kwietniu – marcowe problemy mają zniknąć a późny termin tegorocznych świąt wielkanocnych dać dodatkowy bodziec sektorowi sprzedaży detalicznej oraz usług.

Te artykuły również Cię zainteresują
Reakcja na EUR: przygotujcie się do lekkich zawirowań

„Rozczarowanie z powodu braku ważniejszych decyzji ze strony ECB początkowo może wesprzeć wspólną walutę. Jednak spodziewamy się gołębiej konferencji prasowej, podczas której możemy usłyszeć o wpływie silnego euro na ryzyko deflacji – z całą pewnością doprowadzi to do osłabienia EUR. Pod koniec samego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego ryzyko na wspólnej walucie będzie jednak zbilansowane” – przewiduje BofA.

Bank jest jednocześnie zdania, że ryzyko deflacji lub dezinflacji w najbliższych miesiącach będzie kluczowym czynnikiem wpływającym na ruchy EUR – niezależnie od tego w jaki sposób (i czy w ogóle) Mario Draghi będzie poruszał ten temat podczas konferencji prasowej.

„Nie spodziewamy się jednak, że dzisiejsze spotkanie da ostateczny werdykt. Realna gospodarka mogłaby dostosować się do znacznie słabszego euro, jednak obecna polityka monetarna banku centralnego stara się temu na siłę zapobiegać. Gdy ECB zdecyduje się na silne i dalsze poluzowanie polityki w strefie euro, wtedy może wywołać to odwrócenie na parze EUR/USD. Bank centralny zdaje sobie sprawę, że stąpa po niepewnym gruncie i każda niekonwencjonalna decyzja w ich wykonaniu może przyczynić się do odwrócenia ponad dwuletniego trendu wzrostowego na euro do dolara amerykańskiego” – podsumowuje Bank of America Merrill Lynch.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here