Naga Markets


Gołębi wydźwięk decyzji BoE zachęca do krótkiej sprzedaży funta.

Po nocnej decyzji monetarnej RBNZ swoją decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych podjął Bank Anglii. Wraz z nią poznaliśmy również najnowszy raport inflacyjny BoE. Jak głosowanie w sprawie wysokości brytyjskich stóp procentowych wpływa na kurs funta? 


Zgodnie z przewidywaniami Bank of England utrzymał swoje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (0,5% wobec prognozy 0,5%). Również rozkład głosów nie uległ zmianie i za pozostawieniem statusu quo głosowało siedmiu z dziewięciu członków MPC.

Pogorszyła się nieco prognoza NIESR –  aktualnie wskazuje na +0,1% wzrostu gospodarczego wobec wcześniejszych +0,2%.

Pierwsza reakcja

Pozostający w trendzie spadkowym funt przetestował przed godziną 13:00 okolice poziomu 1,3600 po czym powoli zaczął zniżkować. Decyzja monetarna Banku Anglii jedynie przyspieszyła spadki, które zniosły całe wzrosty czwartkowej sesji:

BoE woli przeczekać

Jak informuje Reuters – członkowie Bank of England wolą przybrać postawę wait and see. Ma to oczywiście związek z słabszymi w ostatnich tygodniach odczytami makroekonomicznymi, które przyczyniły się do drastycznego spadku wyceny funta do dolara.

Jeszcze przed miesiącem para testowała okolice 1,4350, by dziś powrócić w rejon 1,3500:

Agencja donosi, że wszyscy członkowie MPC zgodzili się co do tego, że przyszłe podwyżki stóp procentowych muszą być okrojone i wprowadzane stopniowo. Prognozy wzrostu PKB Bank of England w drugim kwartale tego roku wyniosły +0,4% k/k.

Gołębi wydźwięk decyzji

Jak czytamy w raporcie inflacyjnym opublikowanym wraz z decyzją monetarną BoE inflacja CPI spadła w marcu o 2,5% w porównaniu do raportu z lutego. Co gorsza, biorąc pod uwagę czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne MPC oczekuje dalszego spadku inflacji, choć ten powinien być ograniczony.

Mimo wszystko, ostateczne prognozy inflacji MPC nie odbiegają zbytnio od tych prezentowanych w poprzednim raporcie. Brytyjskie PKB powinno rosnąć średnio o 1,75% w okresie objętym prognozami, a presja inflacyjna powrócić.

Handlujesz na danych? Bądź pewny swoich zleceń zabezpieczających dzięki rachunkom XM>>>

Warto było ujrzeć jak rozłożyły się dane w ostatnich miesiącach aby ocenić czy słabość widziana w pierwszym kwartale ma szanse się utrzymać – przekonują członkowie MPC, co zdaniem ekspertów może być traktowane jako otwarta furtka dla podwyżki stóp w sierpniu, kiedy to planowana jest aktualizacja projekcji ekonomicznych BoE.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here