Naga MarketsMark CarneyCzwartek zapowiada się niezwykle interesująco. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznaliśmy bowiem raport z australijskiego rynku pracy oraz decyzję monetarną Banku Japonii (BoJ). Jeszcze przed południem poznamy wyniki sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii, a w godzinach popołudniowych opublikowany zostanie raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Jednym z najważniejszych wydarzeń czwartkowej sesji będzie natomiast bez wątpienia posiedzenie MCP, po którym poznamy decyzje monetarną Banku Anglii (BoE).


Wśród członków MPC jest coraz więcej gołębi

Wiele wskazuje na to, że w trakcie grudniowego posiedzenie Bank of England utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,75%. Warto zwrócić uwagę, że będzie to pierwsze spotkanie BoE od czasu miażdżącego zwycięstwa Borisa Johnsona i Partii Konserwatywnej w przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Podczas gdy zwycięstwo konserwatystów zmniejsza krótkotrwałą niepewność wokół Brexitu, większość analityków oczekuje, że Michael Saunders i Jonathan Haskel powtórzą swoje apele o obniżenie stóp procentowych. Niektórzy oczekują nawet, że do ich grona dołączy również Gertjan Vlieghe. Okazuje się zatem, że zdaniem analityków, w trakcie grudniowego posiedzenia MPC stosunkiem głosów 7:2, bądź 6:3 opowie się za utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Źródło: Bloomberg

65% szans na obniżkę do maja 2020 r. i 80% szans na obniżkę do grudnia 2020 r.

Warto zwrócić uwagę, że w czasach, gdy wiele banków centralnych decyduje się obniżać stopy procentowe w celu pobudzenia gospodarki i ograniczenia wpływu globalnego spowolnienia gospodarczego, Bank Anglii wciąż utrzymuje je na stałym poziomie. Ostatnia obniżka stóp procentowych BoE miała bowiem miejsce w sierpniu 2016 r.

Ekonomiści spodziewają się, że taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie. Inwestorzy już teraz wyceniają bowiem 80% szans, że prawdopodobnie do grudnia 2020 roku stopy proc. Banku Anglii zostaną obniżone.

We wtorek analitycy Deutsche Banku powiedzieli, że oczekują, iż BOE obniży stopy procentowe już w styczniu. Zdanie to podzielają także analitycy Danske Bank, którzy uważają, że pomimo słabych danych napływających z brytyjskiej gospodarki, Bank Anglii utrzyma w grudniu stopy proc. bez zmian, ponieważ jest to spotkanie przejściowe.

– Oczekujemy obniżki na kolejnym posiedzeniu w styczniu, ponieważ dane ostatnio się pogorszyły, wskazując na bardzo słaby wzrost gospodarczy – wskazują analitycy Danske Bank.

– Teraz, gdy wybory parlamentarne w końcu zapewniły, że Brexit będzie kontynuowany przed 31 stycznia 2020 r. zapewnione jest utrzymanie stóp procentowych na poziomie 0,75%. Rynki wyceniają jednak 65% szansę na obniżkę stóp procentowych do maja 2020 r.  – dodają analitycy Westpac.

GBPUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek ubiegłotygodniowych wzrostów rynek dotarł w okolice technicznego oporu, gdzie już w poniedziałek pojawiła się większa reakcja podażowa. Jeżeli zatem trwające od początku tygodnia spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatnio pokonanego oporu, tj. górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPKN Orlen rozważa inwestycję w uwodornianie olejów. Kurs bliski domknięcia luki
Następny artykułJSW uruchamia dwie nowe ściany wydobywcze. Kurs nadal w marazmie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here