Naga MarketsSiedziba Banku AngliiBank Anglii (BoE) poinformował, że w celu walki z ekonomicznymi i gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zgodził się udzielać pomocy fiskalnej gospodarce w postaci czasowego finansowania wydatków państwowych, jeśli rząd nie będzie mógł natychmiast uzyskiwać potrzebnych środków na rynkach pieniężnych. BoE wskazał jednak, że powstrzyma się od bezpośredniej presji na sprzedaż obligacji.

  • Bank Anglii sfinansuje wydatki rządowe
  • Wielka Brytania musi znaleźć dodatkowe 130 mld funtów

BoE uruchamia krótkoterminową linię kredytową

Działanie to oznacza, że Bank Anglii wznawia właśnie praktyki, których nie stosował na większą skalę od czasu światowego kryzysu finansowego z 2008 roku. Ta krótkoterminowa linia kredytowa ma na celu ułatwienie przepływu środków pieniężnych i wsparcie funkcjonowania rynków. Brytyjski skarb państwa pożyczył do tej pory w BoE 400 mln funtów, ale w czasie poprzedniego kryzysu finansowego było to prawie 20 miliardów funtów.

– W ramach rozwiązania czasowego zapewni to w razie potrzeby szybki dostęp do doraźnego źródła dodatkowej płynności finansowej rządu, by usprawnić jego płatności i wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie rynków w okresie zaburzeń spowodowanych koronawirusem – głosi wspólny komunikat Banku Anglii i brytyjskiego ministerstwa finansów.

Urzędnicy podkreślają, że wykorzystanie porozumienia w sprawie rachunku bieżącego ma charakter tymczasowy i nie powinno budzić obaw opartych na doświadczeniach historycznych, że takie powiązania mogą doprowadzić do wzrostu inflacji i podważyć niezależność banku centralnego.

Rząd brytyjski w dalszym ciągu zamierza jednak wykorzystywać rynki jako główne źródło finansowania w walce z kryzysem. W ciągu zaledwie miesiąca podwoił on bowiem sprzedaż obligacji.

Zdaniem Institute for Fiscal Studies, ze względu na wysokie koszty działań ratunkowych i uderzenia we wpływy podatkowe, Wielka Brytania musi znaleźć w bieżącym roku fiskalnym dodatkowe 130 mld funtów. Oznacza to, że jej całkowite potrzeby finansowe wyniosą ponad 290 miliardów funtów, czyli około 13% produkcji gospodarczej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułCD Projekt ‘czuje się komfortowo’ z datą premiery ‘Cyberpunk 2077’ 17 września
Następny artykułCD Projekt: Dywidenda niezgodna z filozofią przygotowań do ‘Cyberpunk 2077’
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here