Naga Markets
Bank Anglii przygląda się potencjalnym skutkom zaadaptowania kryptowalut jako oficjalnego środka wymiany wartości

Kryptowaluty, choć stają się coraz bardziej popularne to jednak wciąż budzą wiele emocji. I nie mowa tu o spektakularnej zmienności do jakiej przyzwyczailiśmy się na tym rynku lecz dyskusji nad szerszym wykorzystaniem walut cyfrowych. Jednym z pomysłów jest całkowite zastąpienie pieniądza opartego na zaufaniu (pieniądza fiducjarnego, z którego korzystamy na co dzień) przez rozproszoną bazę danych – blockchain. 


Taki ruch oznaczałby najprawdopodobniej powrót do standardu złota z tym, że zamiast ciężkich, metalowych sztab posiadalibyśmy… no właśnie co?

O możliwym wykorzystaniu narodowych walut cyfrowych (emitowanych przez bank centralny) w realnej gospodarce, a także o potencjalnych szansach i zagrożeniach dla ekonomii tego rozwiązania traktuje nowy raport Bank of England.

BoE przygląda się kryptowalutom

Nie od dziś wiadomo, że szefujący Bankiem Anglii Mark Carney dość optymistycznie podchodzi do cyfrowej rewolucji jak często nazywa się kryptowaluty. Jego zdaniem Bitcoin nie stanowi zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej, a samo BoE miało rozważać wprowadzenie własnej kryptowaluty.

Emitowane przez banki centralne kryptowaluty stały się tematem kilkudziesięciostronnicowego opracowania, które przybliża potencjalne skutki wprowadzenia cyfrowych tokenów do gospodarki.

BoE rozważa trzy modele w których kryptowaluta jest nieco inaczej dystrybuowana. Jednym z nich jest model FIA (Financial Institutions Access), który zakłada, że narodową kryptowalutę kupić będą mogły jedynie banki oraz uprawnione instytucje finansowe.

Znacznie bardziej liberalnym modelem jest Economy-wide Access, gdzie zakup narodowej kryptowaluty jest możliwy dla każdego – banków, instytucji finansowych ale również firm czy gospodarstw domowych. W tym modelu kryptowaluta całkowicie miałaby wyprzeć waluty fiat, a cała gospodarka oparła by się na technologii blockchain.

W raporcie wymieniono również model pośredni, w którym bank centralny sprzedaje kryptowalutę wybranym pośrednikom (bankom oraz instytucjom finansowym), a ci z kolei przekazują kryptowalutę gospodarstwom domowym oraz przedsiębiorstwom.

Dokument stwierdza, że nie ma powodu by sądzić, że wprowadzenie narodowych kryptowalut miałoby negatywny skutek na dług prywatny czy ogólną płynność gospodarki. Niemniej jednak autorzy zwracają uwagę, że konieczne są dalsze badania aby określić bardziej konkretne modele i znaleźć odpowiedź na pytanie czy warto zastąpić obecne waluty ich cyfrowymi odpowiednikami.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułStrategia EMA10/20 – Buy limit na EURGBP
Następny artykułRównoległa waluta sprowadzi na Włochy śmieciowy rating
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here