Naga MarketsPrezes Bank of England – Mark Carney – w wywiadzie udzielonym dla brytyjskiego Northern Echo powiedział, że podwyżki stóp procentowych będą następowały „stopniowo”. Nawet pomimo faktu, że gospodarka Wielkiej Brytanii rozwija się obecnie najdynamiczniej spośród wszystkich wysoko rozwiniętych krajów na świecie.

Prezes BoE zauważa, że od ponad dwunastu miesięcy lokalna ekonomia cieszy się wzrostową tendencją – okres ten posiadał jednak lepsze i gorsze momenty. Zadaniem Banku Anglii jest natomiast stworzenie warunków do uruchomienia silnej, trwałej i zrównoważonej dynamiki wzrostu zapewniającej dobrobyt wszystkim obywatelom brytyjskim. „Nie chodzi tutaj o powrót do miejsca, w którym byliśmy w 2008 roku. Świat cały czas idzie do przodu, nasze aspiracje są więc znacznie wyższe” – stwierdził Carney.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przedstawiciel Banku Anglii podkreśla, że wyższa dynamika gospodarcza musi być widoczna na terenie całego kraju. Kiedy dobrze rozwija się jedynie jego południowa część to nie ma mowy o zrównoważonym wzroście –musi obejmować również część północną. Polityka monetarna Wielkiej Brytanii ma być spójną całością i gwarantować równoległy rozwój.

„Cały czas występuje wyraźne osłabienie na rynku pracy – można zobaczyć to zarówno w stolicy, jak i w każdym regionie naszego kraju. Musimy jak najsilniej wykorzystać to osłabienie, następnie obniżyć stopę bezrobocia i dopiero potem zabrać się za podnoszenie stóp procentowych” .

Prezes Bank of England spytany czy zdecydowałby się na rezygnację z podwyżki stóp przed wyborami zaplanowanymi na przyszłą wiosnę stwierdził, że „absolutnie nie ma takiej możliwości.” BoE ustawia swoją politykę w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować się do procentowego celu inflacyjnego. Nie są tutaj brane pod uwagę warunki czasowe ani ściśle określone momenty w przeciągu roku. Natura dostosowania stóp procentowych jest na tyle skomplikowana, że ciężko podawać dokładne daty. Bank Anglii zapewnia jednak, że podwyżka stóp procentowych nie będzie w żaden sposób uzależniona od krajowych cyklów politycznych.

„Decyzję podejmiemy kiedy będzie to niezbędne. Moment podniesienia stóp procentowych jest zawsze dobrym znakiem. Podzielam zdanie mojego kolegi – Charliego Beana – twierdzącego, że jest to sygnałem odzyskiwania przez gospodarkę formy po kilku bardzo trudnych latach. Wiem, że na pewno nie otrzymamy z tego powodu wielu kartek i listów z podziękowaniami, ale zrobimy to co leży w zakresie naszych obowiązków.”

Mark Carney nie udzielił jasnej odpowiedzi na pytanie czy podwyżka stóp procentowych przed wyborami będzie miała miejsce. Stwierdził jednak, że ruchy w polityce monetarnej kraju na pewno nie będą blokowane z powodu kalendarza politycznego. Kwestia stóp procentowych stanie się więc ważnym tematem dyskusji walczących ze sobą obozów przed wiosennymi wyborami w przyszłym roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here