Naga Markets


Zgodnie z rynkowym konsensusem, Bank Anglii zdecydował się podwyższyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych pierwszy raz od sierpnia 2007 roku. Za decyzją głosowało 7 przedstawicieli MPC, dwóch natomiast opowiadało się za utrzymaniem obecnego poziomu. Wraz z decyzją o stopach, BoE publikował również zaktualizowany raport inflacyjny i protokoły z posiedzenia polityki pieniężnej. W początkowej reakcji na dane funt szterling tracił – mieliśmy do czynienia z tak zwaną “gołębią podwyżką”


GBP traci z powodu gołębiego wydźwięku zaktualizowanych projekcji ekonomicznych

Jak wynika z oświadczenia BoE, stopa bankowa wynosi obecnie 0,5% po podwyżce o 25 punktów bazowych. Podczas głosowania za utrzymaniem jej na niezmiennym poziomie opowiedzieli się Cunliffe oraz Ramsden. MPC była jednogłośna jeżeli chodziło o utrzymanie wielkości programu QE na poziomie 435 miliardów funtów oraz skupu obligacji korporacyjnych na poziomie 10 miliardów funtów.

Prognozy publikowane przed posiedzeniem Banku Anglii sugerowały jednak, że listopadowa podwyżka jest już dawno w cenie i dla rynków o wiele istotniejsze będą zaktualizowane prognozy gospodarcze i instrukcje wyprzedzające odnośnie kolejnych podwyżek. O ile BoE poinformował, że w okresie prognostycznym (2-3 kolejne lata) spodziewa się kolejnych ruchów na stopach, to projekcje dotyczące PKB i inflacji okazały się na tyle gołębie, że funt szterling reagował deprecjacją.

Jak wytłumaczyć jednak aż tak silną reakcję spadkową funta? Przede wszystkim Bank Anglii usunął z oświadczenia stwierdzenie, że potencjalnie potrzebne będzie więcej podwyżek niż obecnie oczekuje rynek, co odebrano jako gołębią zmianę. Dodając do tego fragment twierdzący, że przyszłe podwyżki będą ograniczone i stopniowe, otrzymujemy niezadowalający obraz dla byków na GBP. W efekcie może to oznaczać, że w 2018 i 2019 BoE zaprezentuje po jednej podwyżce.

W krótkim terminie BoE prognozuje dalszą aprecjację obu wskaźników, oczekując jednak spowolnienia w kolejnych kwartałach (CPI za trzy lata na poziomie 2.15% – wcześniej prognozowano 2.22%). Więcej szczegółów odnośnie działań podjętych przez Bank Anglii oraz komentarz do zaktualizowanych projekcji gospodarczych pojawi się podczas konferencji prasowej banku, którą zaplanowano na 13:30:

Sytuacja techniczna na niedźwiedzim funcie

W pierwszych pięciu minutach po publikacji decyzji BoE, zmienność na GBP/USD wynosiła niemal 180 pipsów. Początkowo cena reagowała aprecjacją o 50 pipsów (algorytmy szczytujące decyzję o podwyżce), gdy przetworzono jednak pozostałe informacje, wtedy cena niemal natychmiastowo zawróciła. W efekcie notowania zniosły 80% wzrostów obserwowanych od końca października:

GBP/USD H1

Podobną dynamikę ruchu, jednak w delikatnie mniejszym zakresie (120 pipsów) obserwowano na EUR/GBP. Cena bez większego problemu pokonała całą rozpiętość siatki pivot points, zatrzymując się dopiero pod 61,8% zniesienia deprecjacji rozpoczętej na lokalnych szczytach z 24 października:

EUR/GBP H1

Kolejna fala zmienności powinna pojawić się w trakcie konferencji prasowej z udziałem Marka Carneya.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here