Naga MarketsWybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do powstania najpoważniejszego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego od wielu lat. Pojawienie się szczepionek zwiększa jednak nadzieję, że świat powoli zacznie wracać do normalności. Niezwykle blisko takiego stanu rzeczy jest Izrael, gdzie zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki zostało już ponad 50 proc. społeczeństwa. O wiele szybciej niż w krajach Europy szczepi się również w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

  • BoE nie dostrzega ryzyka nadmiernego wzrostu inflacji
  • Członkowie BoE obawiają się, że luka na rynku pracy będzie bardziej trwała i bardziej dezinflacyjna.
  • Funt najsilniejszą spośród walut G8
  • Kurs funta wzrósł o niemal 57 groszy
  • GBP najdroższy od grudnia 2016 r.

Bezrobocie utrzyma się na wysokim poziomie przez kilka miesięcy

Spodziewane ożywienie gospodarcze rodzi jednak obawy o ponadprzeciętny wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Okazuje się jednak, że to nie wcale zagrożenie inflacyjne martwi urzędników Banku Anglii (BoE), a kwestie związane z zatrudnieniem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bank Anglii dąży do stłumienia dyskusji o wzroście stóp procentowych i inflacji, skupiając uwagę na zagrożeniach dla gospodarki brytyjskiej, która walczy o wyjście z impasu. Większość decydentów banku centralnego, z prezesem Andrew Baileyem na czele, spędziła ostatnie dwa tygodnie na wskazywaniu zagrożeń związanych bezrobociem, które mimo stopniowego odmrażania gospodarki miałoby wzrosnąć i utrzymać się przez najbliższe miesiące na wysokim poziomie.

Rosnące rentowności na rynkach obligacji i oznaki wzrostu inflacji pobudziły spekulacje, że Bank Anglii przygotowuje się do zmiany w kierunku zacieśnienia polityki monetarnej, aby zapewnić, że ożywienie nie doprowadzi do przegrzania gospodarki. Mimo to, bank sygnalizuje, że utrzyma środki stymulacyjne jeszcze przez wiele miesięcy.

Członkowie BoE obawiają się, że luka na rynku pracy będzie bardziej trwała i bardziej dezinflacyjna. W związku z tym nie dostrzegają oni ryzyka nadmiernego wzrostu inflacji w oparciu o obecne prognozy BOE. Jedynie główny ekonomista banku centralnego Andy Haldane ostrzegł przed perspektywą wzrostu inflacji, nazywając to “poruszeniem tygrysa”, które może “okazać się trudne do okiełznania”.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż od 1,5 roku, inflacja w Wielkiej Brytanii utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego BoE w wysokości 2 proc. Ekonomiści oczekują, że w tym roku przyspieszy, ale będzie to głównie spowodowane tymczasowymi czynnikami, takimi jak wzrost cen energii, które BOE prawdopodobnie zignoruje.

Ekonomiści Bloomberga oczekują natomiast, że podwyższone bezrobocie zepchnie inflację z powrotem poniżej celu w pierwszej połowie 2022 roku. To prawdopodobnie powstrzyma BOE przed przyjęciem jastrzębiego zwrotu w tym roku.

Allan Monks, ekonomista JP Morgan uważa, że jakiekolwiek zacieśnienie polityki pieniężnej BoE może nie nastąpić przez lata, być może do pierwszej połowy 2023 roku. Mimo to, bank może chcieć wysłać sygnał w ciągu najbliższych kilku miesięcy, że następny ruch będzie dotyczył raczej podwyżki aniżeli obniżki stóp proc., co wykluczyłoby zarówno więcej QE, jak i ujemne stopy.

Funt najsilniejszą spośród walut G8

Analizując zmienność na notowaniach głównych par walutowych zauważymy, że bunt szterling jest dziś o poranku najsilniejszą spośród walut grupy G8. Zyskuje on jednak nie tylko dziś, lecz umacnia się już od dłuższego czasu. Fakt ten sprawił, że GPB przoduje w zestawieniu najpopularniejszych walut również pod względem zmienności na przestrzeni ostatniego tygodnia, a nawet od początku roku.

Kurs funta wzrósł o niemal 57 groszy

Funt zauważalnie wzrósł w ostatnim czasie również w relacji do polskiego złotego. Warto zwrócić uwagę, że kurs funta rośnie już ósmą sesję z rzędu oraz zyskiwał przez 17 spośród 20 ostatnich sesji. Warto podkreślić również, że zyskiwał on także na przestrzeni 11 spośród 13 ostatnich tygodni.

To wszystko sprawiło, że kurs funta wzrósł od 11 grudnia 2020 roku o niemal 57 groszy, dzięki czemu znalazł się na najwyższym poziomie od grudnia 2016 roku.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda nasdaq | pkn orlen akcje | akcje cdr | prognozy bitcoin | nasdq |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZłoty po kilku dniach wyraźnego osłabienia łapie oddech
Następny artykułEthereum wprowadzi aktualizację Berlin. Start głównej sieci planowany na 14 kwietnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here