Naga Markets


Zgodnie z szerokim konsensusem rynkowym Bank Anglii (BoE) nie zdecydował się nie podnosić swojej głównej stopy procentowej i utrzymać ją na poziomie 0,75%, co zostało przyjęte jednogłośnie przez dziewięcioosobowy skład brytyjskiej rady polityki pieniężnej. Instytucja poinformowała jednak o podniesieniu swoich prognoz dotyczących produktu krajowego brutto (PKB), a funt szterling reagował na Super Czwartek delikatnym umocnieniem, by w następnej chwili odbić od nowych szczytów sesyjnych.


Prognoza PKB za III kw. br. w górę do +0,5% kw/kw

W oświadczeniu polityki pieniężnej BoE znalazła się informacja, że oficjalna stopa procentowa została utrzymana na najwyższym od niemal dekady poziomie 0,75%, docelowy poziom skupu aktywów na 435 mld funtów, a skupu obligacji korporacyjnych na 10 mld funtów.

Decydenci instytucji stwierdzili również, że ostatnia koniunktura gospodarcza pozwala na zwiększenie projekcji kwartalnego PKB (Q3 2018) do 0,5% kw/kw z raportowanego w sierpniu 0,4% kw/kw. Po raz kolejny bank potwierdzał, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest niezbędne, łagodząc jastrzębi komentarz stwierdzeniami o konieczności śledzenia danych makroekonomicznych oraz potrzebie „stopniowego i ograniczonego” podnoszenia stóp.

W stosunku do zeszło miesięcznego oświadczenia ciężko doszukiwać się sporych zmian w retoryce BoE, a jednogłośna decyzja o utrzymaniu stóp w ryzach potwierdza, że bank nie ma zamiaru normalizować swojej polityki w przeciągu kilku następnych miesięcy.

Rynki obawiały się, że Bank of England skupi się na potencjalnych ryzykach związanych z Brexitem, tematowi temu nie poświęcono jednak zbyt wiele uwagi, w związku z czym posiedzenie instytucji można określić mianem non-event, czyli nie przynoszącego silniejszego zamieszania na rynku. Tego samego nie można powiedzieć jednak o decyzji Banku Turcji, który nie wystraszył się gróźb prezydenta Erdogana i podniósł swoją stopę procentową z 17,75% do 24,00% chcąc zatrzymać szalejącą inflację.

BoE nie wpływa wyraźniej na zmienność funta szterlinga

W rekomendacji banku inwestycyjnego Westpac wspomniano, że funt szterling po decyzji dotyczącej stóp procentowych powinien utrzymać się w ryzach wyznaczanych przez Poziomy Pivota i okrągły poziom 1,30. Początkowe wzrosty i rozrysowanie nowych minimów sesyjnych, szybko odwróciło się w spadki, ogólna zmienność należała jednak do mocno ograniczonej (zakres niespełna 30 punktów). W efekcie do testu istotnych poziomów nadal pozostaje sporo miejsca:

GBP/USD H1

Podobny zakres zmienności prezentował Eurofunt, para po rozrysowaniu minimów czwartkowych testuje obecnie Pivot Point dzienny oraz 33 SMA, stanowiące krótkoterminową strefę oporu.

EUR/GBP H1

Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here