Naga MarketsAndrew Bailey, szef BoE

Wraz z pogłębiającym się kryzysem koronawirusowym w Wielkiej Brytanii, Bank Anglii (BoE) przechodzi do roli wspierającej Skarb Państwa w pobudzaniu gospodarki. Bank centralny już dziś ma ogłosić swoją najnowsza decyzję monetarną. Ekonomiści przewidują, że stopy proc. pozostaną na dotychczasowym poziomie a 150 mld funtów (205 mld dolarów) dodatkowych zakupów obligacji, które zostały już ogłoszone na ten rok, może na razie wystarczyć.

  • Już dziś poznamy decyzje dot. polityki pieniężnej Banku Anglii
  • W ocenie ekonomistów, BoE nie zdecyduje się w lutym na zmianę poziomu stóp proc.
  • Przedłużający się lockdown może jednak zmusić decydentów do zrewidowania prognoz dot. wzrostu gospodarczego 

BoE nie obniży stóp proc. w lutym 

Ekonomiści zwracają uwagę, że wysiłki gubernatora BoE Andrew Baileya, aby utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, pozostawiają miejsce dla kanclerza skarbu Rishiego Sunaka na dostarczenie większej ilości bodźców fiskalnych w jego budżecie. Skarb Państwa zaciągnął bowiem już rekordowe długi, pomagając w ten sposób pracownikom i firmom przetrwać najgorszy od trzech stuleci kryzys, a Sunak w dalszym ciągu potrzebuje spokojnych rynków i niskich kosztów pożyczek, aby poczynić dalsze postępy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ponieważ po dzisiejszym posiedzeniu Banku Anglii nie oczekuje się kolejnych bodźców monetarnych, uwaga skupi się na kwartalnych prognozach i na tym, czy decydenci mogą ostatecznie wprowadzić ujemne stopy procentowe.

– Wiele się wydarzyło od czasu ostatniej publikacji prognoz gospodarczych przez Bank Anglii na początku listopada. Oczekujemy, że dobre wiadomości zdominują myślenie BOE, co spowoduje, że polityka w lutym pozostanie na niezmienionym poziomie i stłumi oczekiwania na dalsze luzowanie – przyznał Dan Hanson, ekonomista Bloomberga.

Nie oczekuje się dużych zmian w polityce monetarnej. Oczekuje się, że dziewięcioosobowy komitet ustalający stopy procentowe będzie jednogłośnie głosował za utrzymaniem celu skupu obligacji na poziomie 895 mld funtów (1,2 bln dolarów) i stopy referencyjnej na poziomie 0,1 proc.

Równocześnie ekonomiści oczekują jednak, że trwający wciąż lockdown skłoni decydentów politycznych do obniżenia prognoz gospodarczych na pierwszy kwartał br.

Podczas gdy dominujący nastrój raportu polityki monetarnej może być ponury, inwestorzy będą szczególnie uważnie wypatrywać wszelkich oznak optymizmu gospodarczego ze strony urzędników, ponieważ program szczepień w Wielkiej Brytanii wyprzedza większość innych krajów.

Główny ekonomista Banku Anglii Andy Haldane jest szczególnie optymistycznie nastawiony do perspektyw gwałtownego odbicia w drugim kwartale, a wszelkie oznaki, że pozostali członkowie komitetu dołączą do niego, mogą być silnym sygnałem dla funta.

Kurs funta pod presją podaży 

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że kurs funta wzrósł od drugiej połowy marca 2020 r. o ponad 23 centy osiągając w ten sposób najwyższy poziom od kwietnia 2018 r. To właśnie tam pojawiła się reakcja podażowa, wskutek której od kilku dni funt traci na wartości. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy ponownego przetestowania linii tendencji wzrostowej.

Weź udział w webinarze: Wprowadzenie do analizy technicznej i dowiedz się jak prawidłowo wyznaczyć poziomy wsparcia i oporu oraz kreślić linie trendu

GBPUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: rynek kryptowalut | prognoza bitcoin | kurs euro on line | notowanie dolara | ropa wti notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJak rozwinąć swój biznes? Przenieś się do sieci!
Następny artykułSteven Seagal promował kryptowalutowy przekręt. Jego twórcy aresztowani w USA
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here