
Wraz z pogłębiającym się kryzysem koronawirusowym w Wielkiej Brytanii, Bank Anglii (BoE) przechodzi do roli wspierającej Skarb Państwa w pobudzaniu gospodarki. Bank centralny już dziś ma ogłosić swoją najnowsza decyzję monetarną. Ekonomiści przewidują, że stopy proc. pozostaną na dotychczasowym poziomie a 150 mld funtów (205 mld dolarów) dodatkowych zakupów obligacji, które zostały już ogłoszone na ten rok, może na razie wystarczyć.
- Już dziś poznamy decyzje dot. polityki pieniężnej Banku Anglii
- W ocenie ekonomistów, BoE nie zdecyduje się w lutym na zmianę poziomu stóp proc.
- Przedłużający się lockdown może jednak zmusić decydentów do zrewidowania prognoz dot. wzrostu gospodarczego
BoE nie obniży stóp proc. w lutym
Ekonomiści zwracają uwagę, że wysiłki gubernatora BoE Andrew Baileya, aby utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, pozostawiają miejsce dla kanclerza skarbu Rishiego Sunaka na dostarczenie większej ilości bodźców fiskalnych w jego budżecie. Skarb Państwa zaciągnął bowiem już rekordowe długi, pomagając w ten sposób pracownikom i firmom przetrwać najgorszy od trzech stuleci kryzys, a Sunak w dalszym ciągu potrzebuje spokojnych rynków i niskich kosztów pożyczek, aby poczynić dalsze postępy.
Te artykuły również Cię zainteresują
Ponieważ po dzisiejszym posiedzeniu Banku Anglii nie oczekuje się kolejnych bodźców monetarnych, uwaga skupi się na kwartalnych prognozach i na tym, czy decydenci mogą ostatecznie wprowadzić ujemne stopy procentowe.
– Wiele się wydarzyło od czasu ostatniej publikacji prognoz gospodarczych przez Bank Anglii na początku listopada. Oczekujemy, że dobre wiadomości zdominują myślenie BOE, co spowoduje, że polityka w lutym pozostanie na niezmienionym poziomie i stłumi oczekiwania na dalsze luzowanie – przyznał Dan Hanson, ekonomista Bloomberga.
Nie oczekuje się dużych zmian w polityce monetarnej. Oczekuje się, że dziewięcioosobowy komitet ustalający stopy procentowe będzie jednogłośnie głosował za utrzymaniem celu skupu obligacji na poziomie 895 mld funtów (1,2 bln dolarów) i stopy referencyjnej na poziomie 0,1 proc.
Równocześnie ekonomiści oczekują jednak, że trwający wciąż lockdown skłoni decydentów politycznych do obniżenia prognoz gospodarczych na pierwszy kwartał br.
Podczas gdy dominujący nastrój raportu polityki monetarnej może być ponury, inwestorzy będą szczególnie uważnie wypatrywać wszelkich oznak optymizmu gospodarczego ze strony urzędników, ponieważ program szczepień w Wielkiej Brytanii wyprzedza większość innych krajów.
Główny ekonomista Banku Anglii Andy Haldane jest szczególnie optymistycznie nastawiony do perspektyw gwałtownego odbicia w drugim kwartale, a wszelkie oznaki, że pozostali członkowie komitetu dołączą do niego, mogą być silnym sygnałem dla funta.
Kurs funta pod presją podaży
Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że kurs funta wzrósł od drugiej połowy marca 2020 r. o ponad 23 centy osiągając w ten sposób najwyższy poziom od kwietnia 2018 r. To właśnie tam pojawiła się reakcja podażowa, wskutek której od kilku dni funt traci na wartości. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy ponownego przetestowania linii tendencji wzrostowej.
Weź udział w webinarze: Wprowadzenie do analizy technicznej i dowiedz się jak prawidłowo wyznaczyć poziomy wsparcia i oporu oraz kreślić linie trendu

Autor poleca również:
- Bitcoin powyżej 38 tys. dol., ether (ETH) testuje nowe szczyty przy 170 dol.
- Złoto może być kolejnym GameStop, uważa Cameron Winklevoss
- 10 spółek giełdowych na 2021 rok. Odbierz darmowy ebook i poznaj najnowsze trendy
NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.