Naga MarketsW minionym tygodniu Bank Anglii zdecydował o pozostawieniu głównej stopy procentowej na tym samym poziomie – 0,75%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków, jednak całkiem niespodziewanie aż dwóch członków opowiedziało się za obniżką stóp.


Obniżka już w styczniu?

Analitycy Danske Bank oczekują jednak, że już w styczniu BoE zdecyduje się na obniżkę stóp w odpowiedzi na spadek tempa wzrostu gospodarczego.

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony. Obejrzyj nagranie wideo z 5 spotkań z Mieczysławem Siudkiem, Grzegorzem Moskwą, Marcinem Wikingiem, Mariuszem Drozdowskim oraz Pawłem Szwajcarem. "Dowiedz się więcej i dołącz do nas!

W odniesieniu do gołębich sygnałów wysłanych przez Bank Anglii w zeszłym tygodniu, oczekujemy, że Bank Anglii na posiedzeniu w styczniu 2020 roku obniży stopę procentową do 0,50%. Prognoza ta nie zależy od wyniku wyborów. Rynek wycenia taki scenariusz na 33%” – komentuje Danske Bank.

Ekonomiści Danske Bank uważają, że bardzo możliwe jest, że w drugiej połowie 2020 roku nastąpi kolejna obniżka stóp procentowych, ale nie jest to jeszcze przyjęty bazowy scenariusz. To czy obniżka nastąpi, zależy od rozwiązania kwestii Brexit i od tego czy USA zawrze stałą umowę handlową z Chinami przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2020 r. (rynek szacuje na 50% prawdopodobieństwo, że tak się stanie).

Wysokość stopy procentowej w UK. Źródło: tradingeconomics.com / Bank Anglii.

Konsumpcja prywatna nadal rośnie w przyzwoitym tempie, a realny wzrost płac jest solidny. Jednak ostatnio jesteśmy nieco zaniepokojeni rozwojem sytuacji na rynku pracy. Pomimo niepewności co do finału Brexitu i możliwej recesji, firmy chętnie zatrudniały pracowników, aż do teraz. Mimo, że nie zostały podjęte wiążące decyzje, dwa ostatnie  raporty nt. zatrudnienia zatrudnieniu wykazały spadek zatrudnienia, a wskaźniki sugerują, że trend ten może się utrzymać. Jeśli jest to początek nowego trendu, może to zapoczątkować negatywną spiralę spadkową, która może doprowadzić do poważniejszego spowolnienia gospodarczego. W tym przypadku uważamy, że Bank Anglii prawdopodobnie obniży stopę procentową Banku szybciej, do 0% i prawdopodobnie wznowi QE” – możemy przeczytać w dalszej części komunikatu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here