Naga MarketsAndrew Bailey, szef BoE

Wybuch pandemii przyczynił się do powstanie najpoważniejszego od lat kryzysu gospodarczego, co kolei zmusiło decydentów politycznych do natychmiastowego podjęcia radykalnych działań. Fakt ten sprawił, że wiele banków centralnych na świecie zauważalnie obniżyło swoje stopy procentowe. Jednym z nich jest Bank Anglii (BoE), który nie wyklucza nawet ich dalszego obniżania, nawet gdyby wiązało się to z wprowadzeniem ujemnych stóp proc.

  • BoE od dłuższego czasu mówi o możliwości wprowadzenia ujemnych stóp proc.
  • Bank Anglii może uniknąć konieczności wprowadzania ujemnych stóp proc.
  • Polityka monetarna BoE ma wiele wspólnego z mundialem sprzed 34 lat
  • Ujemne stopy proc. BoE to blef?

BoE może uniknąć konieczności wprowadzania ujemnych stóp proc.

Mimo, że sporo mówi się w ostatnim czasie na temat wprowadzenia przez Bank Anglii ujemnych stóp procentowych, to zdaniem ekonomistów, instytucja ta może uniknąć konieczności ich faktycznego stosowania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wskazują oni, że “wstrzymywanie ognia” byłoby zgodne z długotrwałą ostrożnością BoE wobec polityki, która zagraża rentowności banków w sąsiedniej strefie euro.

Strategia polegająca na grożeniu działaniami, które niekoniecznie muszą być kontynuowane, byłaby również zgodna z działaniami Mervyna Kinga, który przewodził Bankowi Anglii podczas kryzysu finansowego w latach 2008-2009 i Wielkiej Recesji.

W przemówieniu wygłoszonym w 2005 r., były już gubernator przytoczył spektakularną bramkę Diego Maradony, aby pokazać, jak bank centralny może osiągnąć swój cel, kierując się jedynie oczekiwaniami.

King pokazał, że Argentyńczyk mając w 1986 roku do przebiegnięcia 60 jardów (55 metrów), po prostu biegł przed siebie dezorientując w ten sposób obrońców drużyny przeciwnej, którzy spodziewali się, że mając przed sobą tak spory dystans zdecyduje się na podanie bądź zmianę kierunku swojego rajdu. Żadna z tych rzeczy się jednak nie wydarzyła. Maradona minął wszystkich włącznie z bramkarzem i oddał strzał właściwie do pustej bramki.

– Polityka monetarna działa w podobny sposób – powiedział King wskazując, iż rynkowe stopy procentowe reagują już na to, co ma zrobić bank centralny, a nie tylko na to, co faktycznie robi.

Jeśli decydenci polityczni chcieliby, aby inwestorzy stawiali na ujemne stopy proc. bez faktycznego obcinania ich tak bardzo, aby utrzymać kontrolę nad funtem w czasie słabości dolara, taktyka Maradony mogłaby wyjaśnić ostatnią pięciomiesięczną sagę komentarzy BOE w tej sprawie.

Ekonomiści wskazują jednak, że o ile krótkoterminowo strategia ta faktycznie może się sprawdzić, o tyle jeśli zostanie ona źle przeprowadzona, może zauważalnie osłabić wiarygodność BoE w przyszłości.

Kurs funta najwyżej od maja

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/PLN zauważymy, że kurs funta wzrósł od początku tygodnia o niemal 7 groszy, powiększając tym samym zasięg trwającej od 9 października aprecjacji do ponad 18 groszy. Licząc natomiast od 11 września, GBP podrożał już o niemal 29 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby w najbliższym czasie wzrosnąć nawet do 5,1250 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKoronawirus: 12 107 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 214 686 – podaje MZ
Następny artykułZłoto w czwartek traci środowe zyski. Czy zapowiada to dalszą zniżkę?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here