Naga MarketsMiniony tydzień przypomniał wszystkim o zjawiskach, które wydawały się dawno zapomniane przez inwestorów. Rentowności długoterminowych obligacji krajów rozwiniętych zauważalnie się zwiększyły alarmując część rynku o zbliżających się niedźwiedziach. Powodem wyprzedaży papierów bezpiecznych zdaniem analityków Credit Agricole był miks obaw rynku związanych z coraz bardziej restrykcyjną polityką wielu z banków centralnych oraz słabnący popyt na amerykańskie T-bonds.


Biorąc pod uwagę ostatnie dane makroekonomiczne oraz fakt, że najważniejsze banki centralne mają raczej tendencję do pozostania elastycznymi w stosunku do prowadzonej przez siebie polityki monetarnej szczerze wątpimy by ryzyko bessy było nieuniknione – przekonują analitycy Credit Agricole w swoim komentarzu rynkowym z 14 stycznia. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy rynku walutowego nie powinni śledzić tego co dzieje się z obligacjami.

Odbierz najnowszy Big Bank Report

W przypadku ustąpienia presji sprzedaży na rynku papierów bezpiecznych najwięcej zyskają typowo ryzykowne waluty. Na spadki zaś narażone będą bezpieczne przystanie rynku walutowego – choćby JPY. Najwięcej zyskiwać powinno jednak euro ze względu na relatywnie małą ilość aktywów denominowanych w tej walucie pozostających w rękach głównych banków centralnych – przekonuje Credit Agricole.

Najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym tego tygodnia będzie z pewnością posiedzenie monetarne Bank of Canada. Analitycy Credit Agricole spodziewają się, że spotkanie te zakończy się podwyżką stóp procentowych. Pewne pozytywne aspekty styczniowego posiedzenia mogą być już uwzględnione w cenie, jednak ze względu na prowadzone rozmowy wokół NAFTA dolar kanadyjski pozostaje nieco wrażliwszy – czytamy w komentarzu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here