Naga MarketsPrezes Banku Kanady, Stephen S. Poloz wypowiada się bardzo ostrożnie przed dzisiejszym posiedzeniem Banku w sprawie decyzji o stopach prowentowych kraju. Retoryka banku skłania się ku pozostawieniu stóp na obecnym poziomie, jednak są poważne przesłanki ku kolejnej podwyżce na październikowym spotkaniu.


Bank Kanady zbiera się ponownie dziś na posiedzenie w sprawie decyzji o stopach procentowych. Choć nie można całkowicie wykluczyć niespodziewanej podwyżki stóp, wyniki PKB za II kw. znacznie obniżają konsensus, a obecna niepewność co do układu NAFTA daje wystarczający powód do tego, aby podwyżkę przenieść na październikowe spotkanie.

Po czterech podwyżkach od połowy 2017 r., w tym na ostatnim lipcowym posiedzeniu, inwestorzy i ekonomiści przewidują, że politycy wstrzymają się jeszcze w tym tygodniu pozostawiając stopę procentową na obecnym poziomie – 1,5%, podnosząc je ponownie dopiero na październikowym posiedzeniu Banku Kanady.

Zdaniem prezesa Banku Kanady po długim okresie spowolnionego wzrostu gospodarka Kanady wreszcie radzi sobie na tyle dobrze, że nie potrzebuje już “nienormalnie niskich” stóp procentowych – nawet w obliczu całej niepewności związanej z handlem. Poloz podkreśla, że priorytetem dla niego jest odzwyczajenie Kanady od “łatwych pieniędzy” w taki sposób, aby nie zaszkodził on przypadkowo ekspansji. Pozostaje jednak pytanie: jak wysokie muszą być stopy procentowe i jak szybko decydenci polityczni powinni podnosić koszty finansowania zewnętrznego, aby osiągnąć ten cel?

Zacieśnianie polityki monetarnej BoC spowolni.. przynajmniej na chwilę.

Oczekuje się, że Bank Kanady (BoC) wstrzyma cykl zacieśniania i utrzyma kurs polityki na poziomie 1,5% na dzisiejszym posiedzeniu o godzinie 16:00. Jednak dalsze przewidywania dotyczące 4-kwartalnych podwyżek stóp procentowych są nadal aktualne, co może nastąpić już w następnym miesiącu, choć zależy to ściśle od tego, czy dane krajowe pozostaną tak samo stabilne jak obecnie.

Jak podaje główny ekonomista międzynarodowy grupy ING: “Od pewnego czasu jesteśmy przekonani, że Bank Kanady będzie podążał za lipcową podwyżką stóp procentowych w drugiej połowie 2018 r. ale nie spodziewamy się, że nastąpi to już na wrześniowym spotkaniu. Czekamy na dwie kolejne podwyżki stóp procentowych w tym roku – podobnie jak miało to miejsce w poprzednim roku – ale wynik 2,9% PKB w 2 kw., który był rozczarowujący w obliczu spowolnienia inwestycji biznesowych, sugeruje, że szanse na wrześniową podwyżkę są niskie.

Dolar kanadyjski osłabia się przed decyzją BoC

Praktycznie od ostatniego dnia sierpnia wykres USD/CAD nieprzerwanie rośnie już przeszło 300 pipsów od pełnego poziomu 1.29000. Aktualnie wykres znajduje się nieco ponad strefą oporową znajdującą się na poziomie 1.31750 zmierzając w kierunku kolejnej oddalonej o kolejne 110 pipsów. Dzisiejsze dane mogą przyczynić się dalszego podążania wykresy na północ w stronę 1.32890, czyli lipcowych szczytów. Warto obserwować zatem reakcję po danych na obecnych poziomach, ponieważ jeśli te zaskoczą, być może 1.31050 będzie na celowniku pary.

USD/CAD – D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBrytyjskie PMI usługowe wspiera wzrost gospodarczy
Następny artykułSpadła sprzedaż detaliczna w strefie euro
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here