Naga MarketsNiemal bez echa przeszła okrągła rocznica powstania Europejskiego Banku Centralnego, który od 1 czerwca 1998 roku rozpoczął prace nad regulacją powstającej w tym samym czasie strefy euro. Analitycy BNP Paribas zwracają uwagę na najbliższe posiedzenie EBC, które również może przejść do historii. 


Wszystko za sprawą programu skupu aktywów QE, który był odpowiedzią EBC na gnębiący Europę kryzys finansowy. Uruchomiony w styczniu 2015 roku program zakładający powolny skup papierów bezpiecznych z europejskiego rynku wtórnego miał na celu zwiększenie płynności oraz zachęcenie inwestorów do inwestycji w bardziej ryzykowne instrumenty takie jak choćby akcje. Początkowa wartość skupu szybko została zwiększona o 20 mld EUR do poziomu 80 mld EUR miesięcznie i w tym stanie europejskie QE było kilkukrotnie wydłużane.

Dopiero w październiku 2017 roku Europejski Bank Centralny zdecydował się na zmniejszenie od stycznia tego roku skupu w ramach QE do poziomu 30 mld EUR miesięcznie. Jednocześnie program ma trwać do września tego roku. Dziś wszyscy liczą na to, że w czwartek Mario Draghi poinformuje o ostatecznym zakończeniu skupu w Europie – przybliżają w swoim dzisiejszym komentarzu analitycy BNP Paribas.

Żegnaj QE? 

To co niegdyś było niewyobrażalne – czyli europejska wersja QE – urzeczywistniło się trzy lata temu. Do tej pory inwestorzy w strefie euro zdążyli przyzwyczaić się do comiesięcznych zakupów pakietowych EBC. Czy rynki są gotowe do odłączenia kroplówki?

Sprawdź też: EBC umacnia euro. Wszyscy czekają na normalizację QE!

Zdaniem analityków banku – tak. Gospodarka strefy znajduje się na najlepszej drodze do osiągnięcia zakładanych przez EBC celów inflacyjnych, a ostatnie komentarze członków Banku zdają się jedynie potwierdzać potrzebę zaprzestania skupu – przekonuje BNP Paribas. Choć ogłoszenie końca programu QE na czwartkowym posiedzeniu nie jest w żaden sposób pewne, to analitycy banku są przekonani, że program skupu zostanie wygaszony jeszcze w tym roku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJapońska policja stawia zarzuty górnikom Monero
Następny artykułNomura: FED podniesie dziś stopy procentowe
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here