Naga MarketsNowy tydzień przed nami, jednak rynki wciąż żyją zeszłotygodniowym przemówieniem prezes Fed, która ogłosiła, że podwyżka amerykańskich stóp procentowych przed końcem 2015 roku jest jak najbardziej potrzebna Stanom. BNP Paribas w dzisiejszym komentarzu odnosi się do tych słów i w głównej mierze skupia się nad pytaniem: Czy w najbliższych dniach gospodarka potwierdzi realność słów Yellen?


Bank przyznaje, że reakcja rynku na wybitnie jastrzębie – w ocenie komentatorów – przemówienie Janet Yellen okazała się niezbyt gwałtowna, jednak w nadchodzącym tygodniu czeka nas sporo nowych publikacji, które mogą przekonać inwestorów, że słowa prezes Fed wcale nie są pustymi frazesami.

W czwartek Yellen zwracała uwagę na możliwość przekroczenia celów Rezerwy, co zmusiłoby regulatorów do gwałtownego zaciśnięcia polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych. Z wiadomych przyczyn, takie działanie odbiłoby się czkawką rynkom finansowym. Dziś, ekonomiści BNP Paribas będą śledzić publikację deflatora PCE za miesiąc sierpień, który ich zdaniem powinien wykazać wzrost o 1,4% w stosunku do roku poprzedniego. Tak spory wzrost powinien usunąć podstawowy argument przeciwników podwyżki – niską inflację – przekonuje bank. Publikacja wskaźnika już o 14:30 – również w Forex na Żywo.

Podczas całego tygodnia będziemy mogli również wysłuchać wypowiedzi kilku kluczowych członków Rezerwy Federalnej oraz ich poglądów na temat ewentualnej podwyżki przed końcem 2015 roku. BNP najbardziej skupi się na wypowiedzi Williama Dudleya – prezydenta Fed w Nowym Jorku, który nie wypowiadał się publicznie od czasu ostatniego spotkania FOMC. Warto również zwrócić uwagę na wypowiedzi Williamsa (który dotychczas był za podwyżką) oraz Evansa (który był sceptycznie nastawiony do zmiany obecnej polityki Fed), jakakolwiek zmiana w retoryce obu panów z całą pewnością rzuci nowe światło na to, czy Rezerwa zgodnie ocenia stan amerykańskiej gospodarki.

Pod koniec tygodnia, jak w każdy pierwszy piątek miesiąca opublikowany zostanie raport dotyczący zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym – popularne payrollsy. BNP Paribas prognozuje wartość 200 tys., która wpisze się w wymagany przez Fed postulat “dalszej poprawy” warunków na rynku pracy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here