Naga MarketsBNP Paribas jako szósty duży bank przyznał się do winy w toku dochodzenia w sprawie wymiany walut i zgodził się zapłacić 90 milionów grzywny za manipulowanie na rynku Forex.


BNP Paribas USA Inc. (BNPP USA), spółka zależna BNP Paribas SA, przyznała się, że między wrześniem 2011 r. a lipcem 2013 r. manipulowała cenami by wyeliminować konkurencję poprzez ustalanie cen w Europie Środkowej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki (CEEMEA), z naruszeniem ustawy Shermana*. Spisek obejmował manipulację cenami na elektronicznej platformie wymiany walut poprzez tworzenie transakcji non-bona fide i koordynację ofert na tej platformie oraz porozumienia w sprawie ceny walut.

Ustawa Shermana − amerykańska ustawa z 1890 roku, która uznawała za nielegalne monopolizowanie działalności gospodarczej (każda osoba, która będzie działać monopolistycznie albo zawierać tajne porozumienia z inną osobą lub osobami w celu monopolizacji jakiejkolwiek części produkcji lub innymi państwami, winna będzie przestępstwa).

“Wydział Antymonopolowy zobowiązuje się do ujawniania i ścigania przestępstw na wszystkich rynkach walutowych, w tym do konspiracji mających wpływ na wiele walut rynków wschodzących” – powiedział Asystent Prokuratora Generalnego, Makan Delrahim z Wydziału Antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości. “Dywizja ma na celu wykorzenienie i wyeliminowanie manipulacji, które nękają tę branżę.” – dodaje.

BNP Paribas zapłaci 90 mln USD za manipulacje na rynku walutowym

W ramach wyroku BNP Paribas zgodziło się zapłacić grzywnę w wysokości 90 milionów dolarów. BNPP USA zgodziło się również współpracować na potrzeby rządowego dochodzenia w sprawach karnych na rynku walutowym i przekazywać rządowi odpowiednie informacje. Przypomnijmy również, że niespełna dwa tygodnie temu HSBC zgodziło się zapłącić 101 mln USD w sprawie manipulacji na rynku FX.

Zarzut wobec BNP Paribas nie jest jednak jedynym. W tym samym czasie trzy osoby z innych instytucji finansowych zostały oskarżone o konspirację w celu ustalania cen i kursów wymiany USD i EUR.

BNPP USA jest szóstym dużym bankiem, który przyznał się do winy w wyniku toczącego się dochodzenia w sprawie przestępstw antymonopolowych i oszustw finansowych na rynku walutowym. W dniu 20 maja 2015 r. cztery główne banki – Citicorp, JPMorgan Chase & Co., Barclays PLC i The Royal Bank of Scotland plc – przyznały się do winy i zgodziły się zapłacić łącznie ponad 2,5 miliarda dolarów karnych za udział w spisku antymonopolowym, aby manipulować ceną dolara amerykańskiego i euro wymienianych na rynku walutowym. Piąty bank, UBS AG, przyznał się do manipulacji londyńską stopą procentową oferowaną przez Interbank (LIBOR) i innymi wzorcowymi stopami procentowymi oraz zgodził się zapłacić karę w wysokości 203 milionów dolarów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut #WEEKLY, 29 stycznia
Następny artykułNowy start dla BTC China – przejęcie szansą na powrót?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here