Susza w największym stopniu dotyka rynku owoców i warzyw, jednakże dalszy wzrost cen detalicznych owoców i warzyw w br. będzie mniejszy niż w zeszłym roku, prognozują analitycy BNP Paribas Bank Polska.

Te artykuły również Cię zainteresują




Wzrost cen owoców i warzyw będzie mniejszy niż w 2019 r.

“Susza w największym stopniu dotyka rynku owoców i warzyw. W przypadku zbiorów zbóż sytuacja może być nieco lepsza, gdyż zdecydowana większość (około 70%) uprawianych w Polsce zbóż, to gatunki ozime, które są obecnie w dość dobrej, choć pogarszającej się z dnia na dzień, kondycji. Dużo bardziej zagrożone są uprawy jare, zwłaszcza kukurydza”- czytamy w komunikacie.

Rolnictwo boryka się z problemami powodowanymi pandemią COVID-19, a najbardziej dotkliwy jest brak rąk do pracy, wskazują analitycy.

“Efekty suszy i epidemii dotykają również firmy przetwórcze. Dla przedsiębiorstw produkujących żywność, potencjalnie mniejsze zbiory oznaczają mniejszą dostępność polskich owoców lub warzyw jako surowca do przetwórstwa. Jednocześnie firmy zarządzają produkcją w warunkach kryzysu: przy mniejszej liczbie personelu, konieczności utrzymywania dystansu społecznego, częstszego dezynfekowania, organizowania podwójnych zmian. Wszystko to prowadzi do wzrostu kosztów. Branża odczuwa także brak pracowników sezonowych oraz cierpi przez ograniczenia w transporcie międzynarodowym. Te czynniki będą wpływać na wzrost cen lub wymuszać zmianę receptury produktu końcowego”- czytamy dalej.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here