Naga MarketsBNP Paribas wykorzystuje pandemię do uzyskania przewagi nad konkurencjąKiedy kryzys związany z koronawirusem uderzył w Europę, firmy zwróciły się do jednego banku bardziej niż do jakiegokolwiek innego, aby otrzymać awaryjne pożyczki. Według Reutersa, tym bankiem miał być BNP Paribas.

  • Francuski bank stawia sobie za cel stanie się największym europejskim bankiem inwestycyjnym.
  • Bilans BNP Paribas wzrósł o 23% do 2,7 biliona euro.
  • Bank udzielił 4 miliardowej pożyczki Air France.  

BNP udziela pożyczek pomocowych francuskim firmom

Francuski kredytodawca skorzystał z wewnętrznej restrukturyzacji u europejskich rywali, w czasie gdy amerykańskie banki były zajęte udzielaniem pożyczek pomocowych w USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według źródeł, do których dotarła agencja Reutersa, BNP, największy kredytodawca w strefie euro, od dawna stawia sobie za cel stanie się dominującym bankiem inwestycyjnym w Europie i zamierza wykorzystać platformę kredytową zbudowaną w czasie kryzysu do realizacji tych ambicji

Bank zwiększył swój bilans o 23% do 2,7 biliona euro w pierwszym kwartale, przekazując wielomiliardowe sumy na rzecz takich firm jak BP i Daimler. Dla porównania, konkurencyjne banki takie jak Santander, Deutsche Bank i Credit Suisse zwiększyły swoje bilanse zaledwie o 5%.

Działalność BNP w zakresie bankowości korporacyjnej łączy M&A, działalność ECM i kredyty konsorcjalne, a także działalność w zakresie obsługi finansowania handlu i zarządzania gotówką.

Zobacz również: Ant Financial stanie się największym fintechem świata? Planuje podwójne IPO

Na początku kwietnia był on jedynym poręczycielem kredytu na kwotę 10 miliardów dolarów dla brytyjskiego BP, co jest nietypowym posunięciem w przypadku tak dużego kredytu, zwłaszcza w sektorze takim jak energetyka, który jest pod presją.

Cena akcji BNP Paribas traci w poniedziałek 0,54%

Szefowie BNP mówili kiedyś: moim pierwszym klientem jest francuska gospodarka. Ostatnio mówią, że moim pierwszym klientem jest gospodarka europejska. – powiedziała agencji Reuters osoba pracująca, która pracowała przy kierownictwie banku.

Mimo to BNP jest nadal gotów pożyczać znaczne kwoty w kraju. Tylko w tym miesiącu do banku wpłynęły wnioski od francuskich firm o pożyczki zabezpieczone przez państwo na łączną kwotę 17 miliardów euro. Po twardych negocjacjach z rządem, BNP Paribas udzielił również 4 miliardów euro pożyczki francuskiemu przewoźnikowi Air France.

Dwa źródła Reutersa z sektora bankowego twierdzą, że stwianie stanowczych warunków podczas negocjacji pożyczki dla Air France jest oznaką dążenia BNP do zapewnienia sobie wystarczających środków na realizację międzynarodowej strategii wzrostu bez narażania się na krajowe naciski, aby ratować zbyt wiele firm.

Wykres przedstawiający zamianę ceny akcji BNP Paribas, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here