Naga MarketsKolejna (trzecia już) rekomendacja BNP Paribas poruszająca temat JPY. A jest on na tyle ciekawy, ponieważ dziś w nocy poznaliśmy wynik kolejnego w tym roku raportu Tankan. W dzisiejszej publikacji banku skupiamy się przede wszystkim na Dalekim Wschodzie – Japonii oraz Chinach. Spojrzymy również przez pryzmat ostatnich wydarzeń w tych krajach na bliższe nam parkiety Europy oraz Ameryki.


Wrześniowy raport Tankan przynosi coraz więcej dowodów na stwierdzenie, że japońska gospodarka spowalnia. Spadek indeksu dużych przedsiębiorstw był co prawda prognozowany, jednak rzeczywistość okazała się jeszcze gorsza – odnotowano spadek do poziomu 12 pkt. z 15 zeszłego kwartału, prognozy rynkowe zakładały odczyt na poziomie 13 punktów. BNP przyznaje, że choć gorsze wyniki Tankan mogą niepokoić, to nie oznaczają one jednocześnie drastycznego wzrostu prognoz rynkowych dotyczących dodatkowego programu luzowania BoJ. Reakcja rynku nie była dramatyczna:

Te artykuły również Cię zainteresują
USDJPYM30
Zaznaczony obszar odpowiada publikacji Tankan oraz reakcji na wyniki raportu.

Odpływy kapitałowe z Japonii ponownie zaczęły wzrastać pod koniec września – BNP szacuje, że japońscy inwestorzy zakupili obligacje zagraniczne za kwotę przewyższającą bilion JPY. Te działania powinny powstrzymać USD/JPY przed kolejnymi spadkami, zanim rynek z powrotem zaprowadzi parę wyżej – czytamy w rekomendacji. [pullquote] Zbuduj własny model quant używając narzędzi FxPro [/pullquote]Co więcej, model quant wykorzystywany przez BNP wykazał znaczne spowolnienie momentum JPY w ostatnich tygodniach. BNP Paribas podtrzymuje zatem swoje wcześniejsze rekomendacje oraz czeka na osiągnięcie przez USD/JPY poziomu 124,40 w najbliższej przyszłości. momentumKontynuując nasze spojrzenie na Wschód należy dodać, że Chiny wciąż zmagają się z spowolnieniem gospodarczym. Zeszłotygodniowe publikacje PMI (oficjalnie 49,9) skłaniają naszych ekonomistów do zwrócenia uwagi na ryzyko poluzowania polityki monetarnej Państwa Środka. Działanie takie z całą pewnością wywrze negatywny wpływ na ceny surowców oraz pośrednio na blok walut surowcowych – stwierdza bank.

Co na Zachodzie?

Rentowności obligacji amerykańskich zbliżają się do swoich kwartalnych minimów w odpowiedzi na niechętne wycenienie przez rynek możliwości podniesienia stóp procentowych przez Fed przed końcem 2015 roku. BNP zwraca uwagę również na ostatni odczyt Chicago PMI, który po raz pierwszy od czerwca znalazł się poniżej granicznego poziomu 50 punktów. Bank jednak nadal pozostaje optymistycznie nastawiony do USD z wiarą, że globalne warunki rynkowe nie powstrzymają  Fed przed zaciśnięciem swojej polityki jeszcze w tym roku. BNP Pribas pozostaje więc byczo nastawiony zarówno w stosunku do wyżej wymienionego USD/JPY, jak i USD/CAD.

Ostatnie nowe szczyty na USD/CAD utwierdzają analityków BNP co do słuszności ich osądów.
Ostatnie nowe szczyty na USD/CAD utwierdzają analityków BNP co do słuszności ich osądów.

Europa skupiona na danych

Jak zwykle, na początku miesiąca pojawia się szereg publikacji dotyczących PMI w krajach Europy. BNP skupia się przede wszystkim na odczytach z Skandynawii oraz Wielkiej Brytanii. Dzisiejszy raport z Zjednoczonego Królestwa okazał się niespodzianką również dla analityków banku, którzy prognozowali niewielki spadek indeksu do 51,2 (aktualny wynik 51,5). Potwierdza to tylko niedźwiedzie nastawienie BNP w stosunku do EUR/GBP, gdzie poziom docelowy dla przewidywanych przez bank spadków wynosi 0,7000.

Wybita ostatnio flaga pozwoliła zająć nowe krótkie pozycje po lepszej cenie. BNP prognozuje powrót pary w rejony 0,7000.
Wybita ostatnio flaga pozwoliła zająć nowe krótkie pozycje po lepszej cenie. BNP prognozuje powrót pary w rejony 0,7000.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here