Naga MarketsBNP Paribas Polska najsłabszą spółką sWIG80 po ogłoszeniu transakcji ABB przez gł. właścicielaMaj krajowy rynek zakończył ponadprzeciętnym zwrotem generując ponad 9% zysku przy relatywnie płaskich benchmarkach zagranicznych. Również nowy miesiąc rozpoczął się dla krajowych inwestorów udanie. Po zaledwie 3 sesjach (przez Święto Bożego Ciała w czwartek) WIG20 zyskał prawie 1% z wiodącą rolą ponownie energetyki (PGE +9%, Tauron +7%).

BNP Paribas Polska ze stratą, na rynku surowców ropa naftowa poszybowała w górę

Niemniej nie był to najlepszy wynik sektorowy (+6,5% MTD). Ten należał do WIGUkraina, który zyskał blisko 8% za sprawą Astarty. Spółka zyskała 19% MTD po tym jak w piątek poinformowała o ustanowieniu programu skupu akcji własnych (do 50%) z ceną max 125 PLN/akcję. Najlepszą spółką sWIG80 był jednak Mabion (+23% MTD). Z kolei największą stratę przyniósł BNP Paribas Polska po ogłoszeniu transakcji ABB przez gł. właściciela (po 63 PLN/akcję, wartość 471 mln PLN). W mWIG40 (tylko +0,3%) o relatywnie słabszym wyniku przesądziły Kęty czy Benefit (-7% MTD).

Te artykuły również Cię zainteresują
Najlepszą spółką był przedstawiciel energetyki czyli Enea (+10% MTD). Dwa tygodnie temu MAP przedstawił pierwszy projekt wydzielenia aktywów węglowych. Dobrą passę kontynuował Kruk (+8%), który był najlepszą spółką mWIG40 w poprzednim miesiącu. Na rynkach zagranicznych NYSE zamknęła się prawie na rekordach hossy. S&P500 zyskał 0,6% po… słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy. 2 dni wcześniej mocny odczyt ADP wywołał na rynku małą panikę i obawy o przedwczesne zakończenie stymulusów monetarnych. NASDAQ odnotował największy wzrost od 2 tygodni.

Na rynku surowców ropa naftowa poszybowała w górę (+4%), a ceny odnotowały drugi tygodniowy wzrost. Bloomberg Commodity Index zamknął się na najwyższym poziomie od sześciu lat. Uwagę zwracał też duży wzrost cen węgla energetycznego (+18% MTD ARA).

Autor: Krystian Brymora, analityk BDM

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs franka prognozy | kryptowaluty | rekomendacje giełdowe 2020 | kurs rubla | kurs cdr | biomed lublin gpw | cd projekt notowania |Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here