Naga MarketsAmerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) poinformowała dziś o nałożeniu na BNP Paribas kary pieniężnej w wysokości 90 mln USD w związku z próbami manipulacji oraz podawaniem nieprawdziwych danych dotyczących stopy ISDAFIX, która jest punktem odniesienia dla amerykańskiego rynku swapów procentowych.


CFTC stwierdza, że w okresie pięciu lat, począwszy od maja 2007 roku do sierpnia 2012 roku, BNP Paribas próbował manipulować ustaleniami US International SWAP and Derivatives Association Fix (USD ISDAFIX).

Te artykuły również Cię zainteresują
“Ta sprawa to siódma akcja egzekucyjna dotycząca benchmarku USD ISDAFIX. Pokazuje ona, że komisja będzie nadal czuwać i chronić integralności naszych rynków. Nie przestaniemy działać, dopóki wszyscy winowajcy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności” – skomentował tę kwestię James McDonald, dyrektor ds. egzekwowania prawa w CFTC.

Poza cywilną karą pieniężną w wysokości 90 mln USD, CFTC wymaga od BNP Paribas zaprzestania i powstrzymania się od dalszych zarzucanych naruszeń oraz podjęcia określonych działań naprawczych, w tym środków wykrywających i zniechęcających do zawierania transakcji mających na celu manipulowanie stopami swapowymi, takimi jak ISDAFIX USD, w celu zapewnienia rzetelności i wiarygodności danych benchmarkowych Banku oraz w celu poprawy kontroli wewnętrznej w tym zakresie.

Skupiając się jednak na szczegółach sprawy, CFTC uznało, że BNP Paribas za pośrednictwem swoich traderów, realizował transakcje w zakresie swapów przy dokładnie określonych cenach, czasie i innych aspektach, aby wpływać na publikowane wartości ISDAFIX USD na czym miały korzystać pozycje rynku instrumentów pochodnych prowadzone przez bank. Jednocześnie BNP Paribas miał składać fałszywe raporty odnośnie stopy ISDAFIX generując na tym dodatkowe zyski na rzecz kontrahentów oraz klientów.

 

CFTC zauważa znaczącą współpracę BNP Paribas podczas postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Wydział Egzekwowania prawa w tej sprawie i uznaje, że BNPP przekazał istotne informacje które pomogły w efektywnym i skutecznym podjęciu postępowania wyjaśniającego. Komisja potwierdza również, że BNPP rozpoczął znaczące działania naprawcze w celu poprawy kontroli wewnętrznej i polityk związanych ze wszystkimi wskaźnikami referencyjnymi, w tym ISDAFIX.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRosjanie chcą monitorować transakcje kryptowalutowe
Następny artykułDane PKB z Kanady będą miały istotny wpływ na posiedzenie BoC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here