Naga MarketsPodczas wczorajszego posiedzenia ECB, Prezes Mario Draghi mówił sporo na temat dywergencji polityki poszczególnych banków centralnych. W swojej wypowiedzi chciał dać do zrozumienia, że strefy euro nie można przyrównywać do Wielkiej Brytanii, Japonii, czy też USA. Luzowanie ilościowe w każdej z tych gospodarek przebiegało inaczej i przyniosło inne rezultaty. Podobnie będzie z EZ.


Jak twierdzą analitycy BNP Paribas miało to sugerować, że Europejski Bank Centralny szykuje się do kolejnych tur luzowania ilościowego. Powinniśmy spodziewać się ich w najbliższym czasie – nawet podczas grudniowego posiedzenia ECB.

„Najprościej mówiąc – albo inflacja pójdzie w górę, albo Prezes Draghi zacznie luzować. Co więcej bezpośrednie odniesienia Super Mario do oczekiwanych różnic w rozmiarach bilansów poszczególnych banków centralnych od razu podpowiadają, że ECB – podobnie jak BoJ – przygotowuje się do wpompowania kolejnych pieniędzy w rynek” – wyjaśniają analitycy BNP Paribas.

W tym samym czasie BoE oraz FED stabilizują poziomy swoich bilansów pieniężnych i zaczną porzucać część płynności poprzez podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku. Komentarze Mario Draghi’ego w pełni pokrywają się z prognozami BNPP mówiącymi, że różnica polityk pieniężnych poszczególnych banków centralnych będzie jednym z głównych scenariuszy zapewniających zmienność na rynku walutowym.

Czytaj również: ECB zrzuca EUR w dół – szczegóły konferencji prasowej

Na poniższym wykresie widzimy jak ważna w podejmowaniu decyzji o dalszym luzowania jest prognoza inflacyjna:

Zielona linia - baza monetarna ECB, niebieska linia - oczekiwania inflacyjne
Zielona linia – baza monetarna ECB, niebieska linia – oczekiwania inflacyjne

BNP Paribas wierzy, że EUR będzie się nadal osłabiało. Jednym z najlepszych sposobów realizacji zysków na krótkiej wspólnej walucie jest aktywacja shortów na EUR/USD. BNPP posiada na Edku krótką pozycję od 1.2520 i celuje w 1.18 co również zaleca swoim klientom:

„Nasze oczekiwania mówią o spadkach w stronę 1.18. Tezę potwierdza nasz autorski model CLEER, który dostarcza zestaw szczegółowych narzędzi prognostycznych pokazujących, w którą stronę powinna zmierzać wartość waluty – bazując na cyklicznych fundamentach gospodarczych” – podsumowuje BNP Paribas.

BNP Paribas celuje na EUR/USD w 1.18
BNP Paribas celuje na EUR/USD w 1.18


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here