Naga MarketsCzy dzisiejsza konferencja EBC będzie odpowiedzią na politykę FED? Potencjalny wpływ na EUR/USD
źródło: fotolia.com

Już jutro o godzinie 13:40 (CET) wydane zostanie oświadczenie Europejskiego Banku Centralnego, które dotyczyło będzie stóp procentowych. Wystąpienie prezesa Mario Draghi’ego zaplanowano natomiast na 14:30 (CET). Według większości aktualnych analiz główna stopa powinna utrzymać się na poziomie 0,25% – mówi się jednak o ryzyku jej spadku w przedziale 5-25 punktów bazowych. Gołębia retoryka wydaje się tutaj dosyć rozsądna – szczególnie, że szansa na kolejne luzowania wynosi praktycznie 50%. Jeżeli EBC zdecyduje się złagodzić dotychczasową politykę pieniężną wtedy powinniśmy przygotować się na wprowadzenie „zapobiegawczych” a nie „naprawczych” środków przez radę banku. Może to być dobry tydzień na rozpoczęcie pozycjonowania transakcji pod średniookresowe spowolnienie EUR/USD.

EUR i środki naprawcze (25% szansy wystąpienia w tym tygodniu)

Poprzez środki naprawcze powinniśmy rozumieć agresywne działania podejmowane w celu skompensowania negatywnego wpływu presji deflacyjnej, która w rzeczywistości się pojawiła. Zdając sobie sprawę z dużej niepewności rynkowej przed zbliżającą się konferencją BMO Capital Markets przygotowało zestaw porad dla traderów jak grać EUR/USD w najbliższej przyszłości

Te artykuły również Cię zainteresują
I. Ominięcie programu OMT i kupowanie obligacji krajów centralnych lub peryferyjnych

Prawdopodobieństwo wystąpienia w tym tygodniu: 10%

Reakcja EUR/USD: co najmniej 1 cent w dół po ogłoszeniu decyzji, nawet do 3 centów w dół na przestrzeni kilku kolejnych sesji.

BMO bierze tutaj pod uwagę wpływ jaki 3-letnie LTRO posiadały na EUR/USD w poszczególnych okresach rozliczeniowych i wpływ ich spłaty na parę walutę w 2013 roku. Europejski Bank Centralny chcąc wpłynąć na kurs EURUSD na przestrzeni kilku sesji (wspomniane wcześniej wahania 1-3 centra) musiałby kupić obligacje o wartości ponad 10 miliardów euro.

II. Obniżenie stopy depozytowej o 25pb do -0,25%

Prawdopodobieństwo wystąpienia w tym tygodniu: 15%

Reakcja EUR/USD: co najmniej 3-5 centów w dół w przeciągu 1-5 następnych sesji

Tym razem BMO opiera swoje kalkulacje na założeniu, że obniżenie stóp depozytowych przez EBC nie odbije się na spadku globalnej rentowności obligacji. Wiele krótkoterminowych stóp w strefie euro-azjatyckiej w tym momencie osiągnęłoby ujemne wartości, co w ostateczności wywołałoby bardzo silną presję na EUR. Ponieważ europejski rynek obligacji i jego ekonomia jest tak duża, rentowność innych światowych obligacji również mogłaby spaść.

EUR i środki zapobiegawcze (50% szansy wystąpienia w tym tygodniu)

Środki zapobiegawcze powinniśmy rozumieć jako działania podejmowane w celu utrzymania ryzyka CPI na poziomie, który da się kontrolować oraz zatrzymania dalszych ruchów deflacyjnych.

I. Stawka repo o 5-25 punktów bazowych w dół

Reakcja EUR/USD: minimalna, maksymalnie do 75 pipsów w przypadku zmniejszenia stawki o 25pb – najprawdopodobniej będzie to jednak mniejsza wartości. Warto poszukiwać okazji do kupna EUR/USD na poziomie 1.342-1.345.

II. Koniec programu SMP – rynku papierów wartościowych (warty około 170 miliardów euro)

Reakcja EUR/USD: Podobne obniżenie w pierwszym momencie po ogłoszeniu decyzji jak we wcześniejszym przypadku (para może spaść jednak nawet o 100 pipsów niżej). Po raz kolejny poszukujemy okazji zakupowych na 1.342-1.345.

III. Ogłoszenie nowego LTRO (na okres 3 lat lub więcej)

Reakcja EUR/USD: zależna od długości okresu – w przypadku 3-letniego LTRO możemy spodziewać się spadku EUR/USD nawet o 12 centów w przeciągu 2,5 miesiąca.

Może to doprowadzić do zwężenia spreadów i wypchnąć EUR/USD w górę. Szukaj longów na 1.342-1.345.

IV. Ogłoszenie programu przejęcia kredytów z sektora prywatnego od banków komercyjnych

Reakcja EUR/USD: zależna od wielkości programu

Spready kredytowe oraz akcje banków zaczną piąć się w górę przez co EUR będzie zmuszone robić to samo – poszukujemy okazji zakupowych EUR/USD na 1.345-1.347 (lub wyżej, w zależności od rozmiarów programu wykupu kredytów).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here