Naga MarketsW czwartek o godzinie 13:45 naszego czasu ECB wygłosi comiesięczny komunikat w sprawie stóp procentowych, natomiast o 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezesa banku – Mario Draghiego.

„Polityka pieniężna ECB jest obecnie mieszanką płynności bankowej, „bodźców słownych”, bardzo niskich stóp procentowych i obiekcji przed podejmowaniem jakichkolwiek poważniejszych decyzji. Z pozytywnym wzrostem nominalnego PKB bardzo ciężko znaleźć miejsce, w którym QE mogłoby się wpasować w ten specyficzny mix. Luzowanie ilościowe w rozmiarze niezbędnym do zatrzymania spadku cen oraz negatywny wzrost PKB za zeszły miesiąc są według nas bardzo mało prawdopodobne.” – w dzisiejszej rekomendacji tradingowej stwierdza BMO Capital Markets.

Jedyne czego wspólna waluta może obawiać się w tym tygodniu, to co najwyżej zakrojony na niewielką skalę, niesterylizowany program skupu aktywów oraz obietnica jego rozszerzenia w przyszłości. Skup aktywów w granicach 50-100 miliardów euro jest niewystarczający do zatrzymania deflacji – powinien jednak wystarczyć, aby obronić poziom 1.400 na EUR/USD. Analitycy BMO twierdzą, że szansa na sprawdzenie się takiego scenariusza wynosi maksymalnie 20%.

„Pozycjonowanie i oczekiwania rynkowe sugerują, że w najbliższych dniach możemy zobaczyć osunięcie do 1.350-1.355, jednak pierwszą odpowiedzią na czwartkowe spotkanie ECB będzie najprawdopodobniej zakres 1.360-1.365. Patrząc na ostatnie spadki EUR/CAD oraz EUR/AUD wydaje się, że inwestorzy FX będą o wiele bardziej skłonni uwierzyć w spadki niż na przestrzeni marca.” – komentuje BMO.

Przedstawiciele BMO Capital Markets są zdania, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie brak oficjalnych zmian w polityce monetarnej i więcej instrukcji wyprzedzających. Werbalny bodziec ugruntuje podejście „zrobimy wszystko co będzie niezbędne” , a bodziec wzrostowy jaki da to wspólnej walucie powinien być raczej niewielki. W stosunku do pierwszego stycznia, według Bloomberga prognoza na koniec drugiego kwartału dla EUR/USD zwiększyła się o 0,04 dolara do poziomu 1,350. Ponieważ jest to nadal wynik niezadowalający, długoterminowe longi nie powinny być brane pod uwagę. Znajdujące się na obecnych poziomach EUR będzie bardzo wrażliwe na wszystkie dane makroekonomiczne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here