Naga Markets

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść o dalsze 10-20 gr./l w przyszłym tygodniuWarszawa, 16.09.2022 (ISBnews/ BM Reflex) – Średnie ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw mogą spaść o około 10-20 groszy na litrze w przyszłym tygodniu, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:Za nami kolejny tydzień obniżek cen paliw na rynku hurtowym, tym razem w większym stopniu obniżki dotyczą oleju napędowego. Spadają także, po raz kolejny z rzędu, ceny paliw na stacjach i mimo, że nie wracają do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, to sytuacja się nie pogarsza. O ile ceny benzyny Pb95 i autogazu są o 10% wyższe niż przed rokiem, to diesel wciąż jest droższy o 33%.

W piątek, w pierwszym dniu bez promocji, na stacjach PKN Orlen odnotowaliśmy obniżki cen benzyny i oleju napędowego o około 20 groszy na litrze. W zamian za rabat 30 gr/l przysługujący dla określonych transakcji, od dzisiaj wszyscy kierowcy tankujący na stacjach Orlenu zapłacą mniej. Na ten ruch krajowego koncernu odpowiedzą z pewnością także pozostali operatorzy na rynku. Zmiany będą wprowadzane na bieżąco począwszy od dzisiaj. Chodzi zarówno o obniżki cen, jak i o wygaszanie promocji w obecnym kształcie.

Aktualnie kształtują się na poziomie: dla benzyny bezołowiowej 95 – 6,36 zł/l (-17 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,25 zł/l (-20 gr/l), oleju napędowego 7,36 zł/l (-20 gr/l), autogazu 3,1 zł/l (-5 gr/l).

W przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny i oleju napędowego mogą spaść o około 10 -20 groszy na litrze.

W piątek rano ropa Brent kosztuje około 91 USD/bbl i jest niecałe 2 USD/bbl tańsza niż przed tygodniem.

Międzynarodowa Agencja Energii zgodnie z najnowszymi prognozami spodziewa się wzrostu światowego popytu na ropę naftową w tym roku o 2 mln bbl/d, w przyszłym 2,1 mln bbl/d. W sierpniu eksport rosyjskiej ropy naftowej i paliw kształtował się na średnim poziomie 7,6 mln bbl/d i był zaledwie 0,39 mln bbl/d (5%) niższy w porównaniu z okresem sprzed ataku Rosji na Ukrainę. Eksport ropy naftowej do UE i Wielkiej Brytanii zmniejszył się od początku roku o 0,88 mln bbl/d do 1,7 mln bbl/d. Import diesla do UE nadal utrzymuje się na wysokim poziomie 0,6 mln bbl/d. Biorąc pod uwagę wchodzące w życie w grudniu tego roku i lutym 2023 embargo na rosyjską ropę naftową i produkty naftowe, Rosja będzie musiała znaleźć nowe rynki dla około 1,4 mln bbl/d ropy naftowej i 1 mln bbl/d produktów naftowych.

XTB

Chiński rząd najprawdopodobniej zezwoli w IV kwartale tego roku na eksport 1,5 mln ton (12 mln bbl) produktów naftowych (olejów, benzyn i paliwa lotniczego).Wolumen 1,5 mln ton jest niewielki, ale na rynku nie brakuje spekulacji, że może być on znacznie wyższy. Oleje napędowe i opałowe z Chin i Indii mogą w 2023 roku stanowić istotną alternatywę dla objętego (od 5 lutego 2023 roku) embargiem UE produktu rosyjskiego. Z drugiej strony decyzja Chin może być wyrazem słabnącej konsumpcji na rynku wewnętrznym.

(ISBnews/ BM Reflex)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułFedEx dostarczył słabe dane. Kurs spada o 20%!
Następny artykułKryptowaluty stanową zagrożenie dla „stabilności finansowej” zwykłych Amerykanów!
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here