Naga MarketsBM Pekao obniża cenę docelową IMC do 15,51 złotychPandemia wciąż silnie wpływa na zachowania konsumentów. Jednym z rezultatów kryzysu jest zmiana popytu na zboża. Między innymi z tego powodu BM Pekao zdecydowało się na obniżenie dwunastomiesięcznej ceny docelowej IMC o 19 groszy do 15,51 złotych.

  • Przychody IMC w 2019 roku wyniosły 170 miliardów dolarów.
  • Cena kukurydzy ma osiągnąć 160 dolarów za tonę.
  • IMC może zaoszczędzić na nawozach i nasionach.

Niski popyt na etanol

IMC to ukraińska grupa rolnicza, która posiada 123 tysiące hektarów ziemi pod uprawą. W ciągu ostatnich 6 miesięcy akcje spółki straciły 10,5%, zachowując się jednak lepiej niż WIG Ukraina.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pandemia mocno nadszarpnęła popyt na kukurydzę będącą dominującym zbożem w areale upraw spółki. Spadek mobilności społeczeństwa mający negatywny wpływ na konsumpcję paliw a co za tym idzie biokomponentów takich jak etanol doprowadził do spadków cen kukurydzy. Negatywny wpływ niższych cen na przychody po części powinien zostać zamortyzowany przez niższe koszty paliw, nasion oraz nawozów. – czytamy w raporcie BM Pekao.

Analitycy BM Pekao zwracają uwagę na znaczy spadek popytu na etanol, spowodowany utrzymującymi się ograniczeniami w przemieszczaniu ludności. Produkcja etanolu z kukurydzy odpowiada 40% konsumpcji tego zboża w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz również: Berkshire Hathaway z zyskiem większym o 87% w II kw. 2020 r.

Zdaniem ekspertów, spółka może liczyć na „spore” oszczędności. Ma to wynikać z niższych kosztów paliw i nawozów (nawet 30% rdr), a także nasion (15%).

Normalizacja stosunków Chin z USA

Analitycy sądzą, że cena kukurydzy wzrośnie do 160 dolarów za tonę, a wprowadzenie na rynek szczepionki przeciwko COVID-19 zwiększy zużycie paliwa. Cenom kukurydzy ma również pomóc umowa handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami – relacje obu mocarstw mają poprawić się po listopadowych wyborach.

Zdaniem amerykańskiego Departamentu Rolnictwa import produktów rolniczych do Chin w pierwszych 9 miesiącach 2020 roku sięgnie 8 miliardów dolarów, znacznie poniżej wcześniejszych zobowiązań na kwotę 36.5 miliardów dolarów. O ile do końca roku nie uda się wypełnić postanowień pierwszej umowy handlowej, to wierzymy, że w średnim terminie chińskie zakupy będą rosnąć dając wsparcie cenom zbóż. – prognozują analitycy.

Wykres przestawiający zmianę ceny akcji IMC w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here