Poprzedni rok przyniósł olbrzymi wzrost zainteresowania inwestowaniem. Otoczenie niskich stóp procentowych oraz niskie ceny aktywów w wyniku pandemii były czynnikami, które zachęciły Polaków do stania się aktywnymi inwestorami. O trendach związanych z branżą inwestycyjną oraz maklerską, a także o tym jak skorzystał z nich BM Alior Bank, rozmawialiśmy z jego dyrektorem, Andrzejem Rosłańcem.
- W rozmowie Andrzej Rosłaniec przedstawił swój pogląd na trend rosnącego zainteresowania inwestowaniem przez Polaków
- Zaprezentował także jak biuro maklerskie Alior Banku radziło sobie w zeszłym roku, a także jakie cele ma na nadchodzące lata
- BM Alior Banku jest nominowany w konkursie Invest Cuffs 2021 w kategorii “Dom Maklerski 2020”
Na wstępie spytaliśmy co jest przyczyną wzrostu rachunków inwestycyjnych w Polsce, który rozpoczął się jeszcze jesienią 2019 roku.
– Jest zdecydowanie kilka przyczyn. Do głównych zaliczyłbym przede wszystkim otoczenie makroekonomiczne i to co się dzieje ze stopami procentowymi. Dzisiaj, żeby podwoić kapitał przy obecnych stopach poniżej 1%, zabrałoby nam to 100 lat, a nie mamy aż takiej perspektywy. Zatem klienci naturalnie kierują się do instrumentów finansowych, które zapewniają odpowiedni wzrost. Jeszcze biorąc pod uwagę inflację. To jest pierwszy i zdecydowany kierunek, który będzie trwał nadal i ten trend mam nadzieję będzie kontynuowany w kolejnych latach. – zauważył Andrzej Rosłaniec, dyrektor BM Alior Banku.
– Drugi to jest powrót zmienności na rynki. Klienci detaliczni zachowywali się odwrotnie niż miało to miejsce historycznie, czyli weszli na rynki w marcu w dołku i kupowali akcję po przecenach, a nie jak to się dzieje zwykle: na górkach. – stwierdził Andrzej Rosłaniec. – Myślę, że są to te dwa główne trendy, które spowodowały napływ klientów do biur maklerskich.
Andrzej Rosłaniec przedstawił także swoje przewidywania co do możliwości kontynuacji wzrostu liczby rachunków inwestycyjnych.
– Te obniżki stóp procentowych nie dają zbyt wiele miejsca. Jeśli spojrzymy na to co dzieje się w ogóle na całości rynku inwestycji, to mamy ogromne przepływy kapitału z lokat na rachunki bieżące, a z tych rachunków bieżących do funduszy inwestycyjnych. – stwierdził Andrzej Rosłaniec.
Dyrektor BM Alior Banku przedstawił widzom także to, jak zarządzane przez niego biuro maklerskie skorzystało na tym trendzie i odpowiedział na pytanie: jaki to był rok dla BM Alior Banku?
– Pod wieloma względami wyjątkowy. Przybyło 110 tys. rachunków w domach maklerskich. Alior skorzystał z tego w ten sposób, że 10 tys. rachunków otworzyło się w naszym biurze maklerskim. Historycznie, to jeden z najlepszych lat jeżeli chodzi o ilość pozyskanych nowych klientów.
W wywiadzie porozmawialiśmy także o trendach technologicznych w inwestowaniu, awarii aplikacji maklerskich czy celach Aliora na nadchodzących rok. Więcej szczegółów w nagraniu.
Autor poleca również:
- Elon Musk stracił majątek tak szybko jak zyskał. Już nie jest najbogatszy na świecie
- Akcje Tesli ponownie runęły. To już piąta spadkowa sesja z rzędu
- Wypłata prezesa tylko w bitcoinach (BTC). Spółka Argo Blockchain rośnie na giełdzie o 800% w 2021 r.