Naga Marketsfunt szterlingFirma BlueBay Asset Management poinformowała, iż zamknęła właśnie swoją trzyletnią pozycję przeciwko funtowi, ponieważ eksperci uważają, że dojdzie do przedłużenia terminu Brexitu oraz nowych wyborów powszechnych. W ich ocenie to najbardziej prawdopodobny wynik trwających zawirowań politycznych w Wielkiej Brytanii. Czy to zwiększa prawdopodobieństwo wzrostów brytyjskiej waluty?


Dyrektor BlueBay daje 1/3 szans na Brexit do 31 października

brexitMark Dowding z BlueBay wskazuje, iż zamknięcie ich krótkiej pozycji następuje po prawie 20% spadku funta od referendum w czerwcu 2016 r. w sprawie wyjścia z UE. Dowding, dyrektor ds. Inwestycji w BlueBay, po raz pierwszy mówił o krótkiej pozycji w lutym 2016 r., gdy zobaczył, że rynki zaniżają ryzyko opuszczenia bloku przez Wielką Brytanię.

Następnie funt został dotknięty zwiększonymi szansami na Brexit bez porozumienia, ale Dowding przewiduje obecnie jedynie 30 procentowe prawdopodobieństwo opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię w terminie do 31 października. Widzi rosnącą perspektywę, że rząd premiera Borisa Johnsona zostanie poddany głosowaniu o wotum nieufności, gdy Parlament powróci z przerwy 3 września, po tym, jak przedstawiciele UE odrzucili niedawno ofertę ponownego otwarcia rozmów.

Polityka stanie się bardziej zrozumiała, kiedy politycy powrócą z wakacji, jednak w ubiegłym tygodniu zamknęliśmy krótkie pozycje na funcie, które utrzymywaliśmy od 2016 r. Uważamy, że nasza następna pozycja na funcie będzie pozycją długą, ale czekamy na więcej jasności ws. Brexitu – powiedział Dowding z Londynu.

Kurs funta (GBP) wzrośnie do 1,35 USD?

Sterling odzyskał trochę na wartości w ubiegłym tygodniu po osiągnięciu dwuletniego minimum do dolara na poziomie 1,2015 USD w dniu 12 sierpnia, po wiadomości, że ustawodawcy planują wymusić przedłużenie Brexitu. Zmienność funta pozostaje na wysokim poziomie, a wskaźnik trzymiesięcznych wahań wynosi 12%, czyli więcej niż średnia z ubiegłego roku.

Podczas gdy niektórzy inwestorzy, w tym BlackRock Inc., uważają, że funt będzie nadal spadał i widzą ryzyko, że osiągnie on parytet w stosunku do dolara w wyniku Brexitu bez umowy, Dowding nie jest sam, jeśli chodzi o prognozę odbicia. Strategowie UBS Global Wealth Management stawiają na aprecjację funta szterlinga w stosunku do dolara, przewidując, że za trzy miesiące osiągnie poziom 1,29 $.

Obawy rynku dotyczące ryzyka Brexitu bez porozumienia do października są przesadzone. Odwrócenie tej tendencji i zanikająca atrakcyjność dolara powinna doprowadzić do odbicia funta szterlinga. Prognozuję przedłużenie terminu i wybory w Wielkiej Brytanii jako najbardziej prawdopodobny wynik i uważam, że funt osiągnie 1,35 USD w ciągu 12 miesięcy – powiedział Daniel Trum, strateg w UBS Wealth.

kurs gbpusd
Kurs GBPUSD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here