Naga MarketsBloki Bitcoina osiągają rekordowe wielkościZ uwagi na halving Bitcoina w zeszłym tygodniu, przeciętny 7-dniowy rozmiar bloku Bitcoina osiągnął nowe szczyty, jak wynika z danych Blockchain.com. Do zwiększenia rozmiaru bloków przyczyniły się dwa kluczowe czynniki: halving Bitcoina który miał miejsce tydzień temu oraz zwiększona adopcja protokołu SegWit (Segregated Witness).

  • Rozmiar bloku Bitcoina wzrósł do najwyższych wartości w historii.
  • Halving obniżył subsydium blokowe o połowę do 6,25 BTC.
  • W rezultacie łączna moc operacyjna koparek spadła o 38%

Halving BTC doprowadził do wolniejszego czasu wydobycia Bitcoina i większych opłat

Subsydium blokowe będące zapłatą dla kopaczy BTC za każdy wydobyty blok została obcięta o połowę z 12,5 BTC do 6,25 BTC za blok z uwagi na przeprowadzony halving. W skrócie, kopacze zarabiają teraz w gruncie rzeczy połowę mniej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bloki Bitcoina osiągają rekordowe wielkości
Źródło: longhash.com

W rezultacie, ilość całkowitej mocy operacyjnej wykorzystywanej do kopania BTC zanotowała bardzo silny spadek. Jak wynika z danych BitInfoCharts, łączna moc spadła z 137,5 do 85,8 exahashy na sekundę między 11 a 17 maja – to spadek aż o niemal 38%.

Skutkiem mniejszej łącznej mocy wykorzystywanej do kopania jest wolniejszy przeciętny czas wydobywania bloków, które obecnie wynosi 14 minut – więcej niż planowe 10 minut.

W związku z dłuższym czasem wydobycia przekraczającym 10 minut, użytkownicy wpychali więcej transakcji w blok niż zwykle, przez co podaż przestrzeni blokowej spadła. Więcej transakcji w bloku, oznacza po prostu mniej potrzebnych bloków. To przekłada się na wzrost opłat transakcyjnych.

Zobacz również: Bitcoin a II wojna handlowa: jak zachowa się kurs BTC, gdy Trump ponownie zaatakuje Chiny?

Choć przeciętna liczba wydobywanych bloków Bitcoina spada, to adopcja protokołu SegWit jest znacznie większa niż poprzednim razem gdy doszło do zagęszczenia bloków. Według charts.woobull.com, adopcja SegWitu zwiększyła się o około 11 pkt proc. względem ostatniego okresu zwiększenia opłat transakcyjnych BTC o 1$ rok temu.

SegWit znany jest głównie jako poprawka błędu, która była potrzebna, aby sieć Bitcoin Lightning Network działała wydajniej. Dodatkową zmianą, którą przyniósł, było właśnie zwiększenie limitu rozmiaru bloku.

Zwiększenie ilości danych umożliwione przez SegWit oznacza również, że cyfrowy system kasowy typu peer-to-peer może przetwarzać więcej transakcji na sekundę. Przekłada się to na mniejsze koszty dla sieci BTC i mniejsze opłaty transakcyjne zachęcające użytkowników do implementowania protokołu.

Jeśli opłaty transakcyjne BTC będą rosły, może to prowadzić do jeszcze szerszego stosowania SegWit. Możliwe, że Blockchain.com, który odpowiadał nawet za połowę wszystkich transakcji BTC, wprowadzi SegWit jeśli opłaty drastycznie wzrosną.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here