Naga Markets“Gdy emocje już opadły jak po wielkiej bitwie kurz… na pole walki przybywają nietypowi gracze, oceniają oni straty walczących stron, aby przewidzieć kto ma większe szanse w bitwie, która za kilka godzin rozpocznie się na nowo…”


Witam na nocnej zmianie 🙂

W dzisiejszy wieczór, przegląd walutowy chciałbym zacząć od obiecanego na forum wyjaśnienia mojego sposobu nadawania parom walutowym, a w zasadzie trendom oznaczeń (zielone,żółte lub czerwone światło). Całość jest dosyć prosta, trend to układ rosnących lub malejących dołków i szczytów. Jak widać na poniższym wykresie AUD/USD – układ dołków i szczytów jest spadkowy – trend spadkowy D1 ma zielone światło tzn. można otwierać pozycje krótkie. Czerwone światło dla spadków zapali się dopiero w momencie przekroczenia ceną zamknięcia poprzedniego szczytu (czarna linia).

Dlatego moje wczorajsze krótkie wejście na tej parze było wg. moich zasad w pełni poprawne. Chciałbym jeszcze odnieść się do dzisiejszej (4:30) decyzji ws. pozostawienia stóp procentowych, która wywołała wzrosty. Pojawiły się głosy, że wiadomo było, że nie będzie zmian. Otóż, rzeczywiście spodziewane było pozostawienie stóp bez zmian, aczkolwiek w poprzedniej takiej sytuacji, stopy także pozostały bez zmian, ale wtedy zostało powiedziane, że AUD jest za mocny.

Poniżej wyjaśnienie (na EUR/USD lepiej to widać) na czym polega żółte, ostrzegawcze światło (lub nakazujące gotowość). Żółte światło dla panującego trendu jest wtedy, gdy kurs jest blisko poprzedniego szczytu. Jak widać, ostatni fala wzrostowa zaszła nawet wyżej od poprzedniego szczytu, ale nigdy ceną zamknięcia nie pokonała poprzedniego wierzchołka.

Taki prosty system określania jaki jest trend na D1 rozwiewa wszelkie wątpliwości. Polecam go szczególnie osobom początkującym, które często mają problem z określeniem jaki panuje trend na danym interwale. Oczywiście zielone światło nie oznacza nakazu wejścia. W sytuacjach takich jak NZD/JPY, gdzie trend długoterminowy jest wzrostowy,żółte a następnie czerwone światło dla trendu wzrostowego oznacza albo zamknięcie pozycji albo wycofanie się i obserwację. W przypadku tak długotrwałego trendu jak na NZD/JPY można stosować ten system dla dołków i szczytów z wykresu tygodniowego.

NZD/JPY – nadszedł dzień, kiedy kurs dotarł do długoterminowej linii trendu. Dzisiejsza świeca wzrostowa pokrywa w całości wczorajszą spadkową. Mamy zatem formację objęcia hossy w obronie linii trendu. Problemy są dwa: impet spadkowy był bardzo dynamiczny, drugi problem to dane z rynku pracy z Nowej Zelandii o 22:45 (można poczekać i zobaczyć reakcję).

Poniżej widać trend na NZD/JPY oraz ostatni dołek W1, który znajduje się mniej więcej w strefie wsparcia. Można poczekać aż kurs dotrze aż do tego wsparcia, a można zagrać dzisiaj, przyjmując założenie, że po tak mocnych spadkach “rynek jest wyprzedany”. Reakcja popytu w tym miejscu jest widoczna i technicznie wejście pod dużą formację objęcia hossy nie będzie błędem bez względu na ostateczny wynik transakcji.

W tej chwili jeszcze nie wiem czy otworzę pozycję długą na NZD/JPY – sygnał techniczny jest, kurs dotarł tam gdzie się spodziewałem. Formacja objęcia, zwłaszcza tak duża ma ten atut, że istnieje szansa na korektę formacji czyli wejście po lepszej cenie. Ewentualne szczegóły otwarcia pozycji opiszę na forum, w dzienniku, trochę później niż zwykle.

Dyskusja na temat analiz z “Bloku po 22” toczy się w moim dzienniku na forum: Gra długoterminowa

Dobranoc.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułMetaTrader 4 (build 600) wydany
Następny artykułForex – poranny przegląd rynków walutowych 5 luty 2014
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here