Naga Markets

Blok po 22 – 9 września 2022: EUR/USD, Ropa Brent Ostatnia sesja tygodnia przyniosła dawno nie widzianą, wyraźną deprecjację amerykańskiej waluty. Dzieje się tak bez jakiegoś znaczącego powodu. Kalendarz gospodarczy był dzisiaj niemal pusty, a zaplanowane na 21 września posiedzenie FED ma przynieść kolejną podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Z kolei wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie wypadło wybitnie jastrzębio. Mimo podwyżki stóp procentowych o 75 punktów, w przekazie zawarto tezy o tym, że raczej nie jest rozważany podobny krok w przyszłości.

  • Deprecjacja dolara na koniec tygodnia 
  • Solidne odbicie na ropie naftowej 

Możliwe, że piątkowa zwyżka to efekt doniesień Agencji Bloomberga, o tym, że przekaz EBC miał za zadanie sprawić, że kolejny podobny krok czyli podwyżka tej samej skali, przyniesie dużo większe zaskoczenie i silniejszą reakcję rynków. O wiarygodności tych doniesień przekonamy się podczas kolejnego posiedzenia EBC w październiku.Patrząc na wykres, póki co skala wzrostów jest niewielka na tle potężnego trendu spadkowego. Cały czas kurs oscyluje w okolicach parytetu. Najbliższym ciekawym wydarzeniem może być test dobrze dotąd respektowanej linii trendu spadkowego.

Zobacz także: Cena złota aż 18% niżej od szczytu z marca. Dlaczego kruszec tanieje?

Re-test minimów

Spadek wartości dolara na koniec tygodnia wspomógł także odbicie na okresowo przecenionej ropie naftowej. Patrząc na wykres ropy typu Brent, widać że możemy mieć do czynienia z re-testem przełamanych niedawno minimów. Okolice 92-93 USD za baryłkę powinny więc pełnić rolę istotnego oporu. Podażowa presja na rynku ropy naftowej wynika z obaw związanych z sytuacją w światowej gospodarce.

Nadal liczne są obawy o wystąpienie recesji w kluczowych gospodarkach. Szczególnie trudny może być okres od zimy, kiedy dodatkowym problemem stanie się kryzys energetyczny. Na spadek zapotrzebowania na paliwa wskazują też ostatnie dane Departamentu Energii USA, które wskazały na solidny wzrost zapasów.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here