Naga MarketsBlok po 22 – 9 października 2020: EUR/USD, Ropa WTINotowania pary EUR/USD wspinały się podczas ostatniej sesji całkiem udanego tygodnia na coraz wyższe poziomy. Można już mówić o wybiciu linii korekty, a więc teraz celem popytu są okolice 1,19. Trudno mówić jednak o jakiejś silne po stronie euro i raczej, tak jak na wielu innych rynkach to dolar rozdaje obecnie karty. Kluczowe dwa watki to obecnie gwałtowny rozwój pandemii, co gdyby nie dość słaba sytuacja w USA, zapewne umacniało dolara.

  • Słabość dolara pod koniec tygodnia
  • Nerwowe posunięcia prezydenta Trumpa
  • Huragany, strajk i prognozy OPEC – lepszy okres dla ropy naftowej

Druga sprawa to amerykańskie wybory i chyba zbyt nerwowe ruchy prezydenta Trumpa. Wczoraj nakazał on zerwać negocjacje nad pakietem fiskalnym, a kolejnego dna chce powrotu do rozmów. Widać wyraźnie, że zależy mu na utrzymaniu wysokich notowań amerykańskich giełd, co duża część społeczeństwa utożsamia z dobrymi rządami.

EUR/USD potwierdza wybicie

To sprawia, że można oczekiwać dalszej słabości dolara, tym bardziej, że kolejne pakiety pomocowe, wspomagające gospodarkę ale osłabiające walutę, prędzej zostaną wprowadzone w USA niż w UE, gdzie proces negocjacji zawsze zajmuje sporo czasu.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Dobry okres dla ropy naftowej

Ciekawe prognozy pojawiły się w najnowszym raporcie kartelu OPEC. Według organizacji, popyt na ropę na całym świecie będzie wzrastać aż do 2030 roku, kiedy osiągnie swój szczyt. Później zacznie następować systematyczny spadek zapotrzebowania. To pozytywne informacje dla rynku ropy, choć nieco ignorowane, gdyż obarczone dużym błędem.

Warto dodać, że poprzednie raporty pokazywały wyższe poziomu popytu na ropę, co obniża pozytywny wydźwięk najnowszej prognozy. Po 2030 roku trend ma być już spadkowy, ze względy na wykorzystanie innych źródeł energii, wzrostu popularności samochodów elektrycznych, ale także z powodu pandemii, przez którą więcej osób będzie już na stałe pracować w trybie zdalnym.

ropa wti

W krótkim terminie mamy jednak więcej pozytywów dla notowań ropy. Po za raportem, mamy także trwające strajk w norweskim przemyśle naftowym, który zmniejsza wydobycie w tym kraju, a także kwestię huraganów uderzających w rejon Zatoki Meksykańskiej, co wygasza część punktów wydobycia. Być może to są powody dobrych notowań ropy w kończącym się tygodniu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here