Naga MarketsBlok po 22 – 9 grudnia 2020: EUR/USD, Ropa WTIŚrodowa sesja pokazała optymizm panujący na rynkach, co widać m.in. poprzez wzrosty na rynkach akcji. Nieco inaczej wyglądała sesja na EUR/USD. Z powodu oczekiwana na super czwartek, podczas którego mamy posiedzenie EBC i zaczynający się unijny szczyt, notowania głównej pary walutowej są właśnie w trybie oczekującym. Trwa więc powolna korekta, co wskazuje na to, że popyt nadal rozdaje karty. Obawy może rodzić to czy EBC nie zechce znowu wspomnieć o zbyt drogim euro. Wcale też nie jest przesądzony ani szybki kompromis dotyczący budżetu, a nie też umowa z Brytyjczykami.

  • Euro słabnie przed jutrzejszym posiedzeniem EBC
  • W tle także unijny szczyt
  • Zaskakująco słaby odczyt zapasów ropy w USA

Mimo, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, to jednak nie wykluczone, że negocjacje jeszcze się przedłużą. Optymizm płynie także zza Oceanu, gdzie o krok bliżej jesteśmy pakietu fiskalnego. Na rynku rozgrywany jest znany schemat skupowania aktywów, którym szkodzą działania polityczne. Widać to choćby po umocnieniu złotego, gdy pojawiła się szansa na kompromis budżetowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Korekta przed posiedzeniem EBC

To samo jest na funcie, gdyż rynek wierzy w ostateczny rozsądek polityków. Z kolei losy EUR/USD rozstrzygną się w dużej mierze już jutro. Wydaje się, że ewentualne pogłębienie korekty może jednak być krótkotrwałe, gdyż szybko zacznie się gra pod przyszłotygodniowe posiedzenie FED.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Zbliża się unijny szczyt

Dobre nastroje utrzymują się także na rynku ropy naftowej, mimo że ostatnie dni to czas łagodnej korekty. Optymizm bierze się ze słabego dolara, szczepionek i zapowiadanego szybkiego powrotu do rozmów kartelu OPEC. Rynek zdaje się też kolejny raz ignorować słabe odczyty dotyczące stanu zapasów w USA. Wczorajsze dane Instytutu Paliw znowu rozczarowały. Zapasy ropy w minionym tygodniu wzrosły o 1,14 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano spadku. Także dzisiejsze dane były złe, najsłabsze od połowy kwietnia.

ropa

Z kolei Departament Energi opublikował dane o tym, że cały 2020 rok zakończy się obniżką produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych o 910 tys. baryłek dziennie do poziomu 11,34 mln baryłek dziennie. Co ważne, wydobycie ma spadać jeszcze w I kwartale przyszłego roku. Nie jest to jednak nic nowego dla rynku, więc wydaje się, że oczy inwestorów zwrócone są na działania FED. Jeżeli słabość dolara zostanie podtrzymana, to ropa stanie przed szansą kontynuacji zwyżek w końcówce roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here